4. Wyznaczyli środek Wrocławia! Jest na Popowicach, ale wcale nie tam, gdzie stoi krasnal Popowicjusz
Na zdjęciu: geodeta Mariusz Meus wbija znacznik na geodezyjnym środku Wrocławia w parku Polana Popowicka Oleksandr Poliakovskyi

Geodeta Mariusz Meus wyznaczył centralny punkt Nowego Jorku, wyspy irlandzkiej, Warszawy i Krakowa. 8 listopada 2022 roku wbił także znacznik na środku Wrocławia. Miejsce w parku na Popowicach wskazały mu precyzyjne pomiary. Przy okazji wraz z kolegami po fachu oznaczył przebieg południka 17°E, który przecina nowy przystanek na budowanej trasie tramwajowej przez Popowice.

W czerwcu 2017 roku na Popowicach wielkie poruszenie. Na skwerze obok ulicy Rysiej stanął krasnal Popowicjusz, oznaczając środek miasta, który de facto wypada na sąsiednim bloku.

Ponad pięć lat później, 8 listopada 2022 roku, przy krasnalu zebrała się grupa geodetów. — Spotykamy się tu, by podnieść temat na wyższy poziom – naukowy. Wyznaczymy centroid, czyli geodezyjny środek Wrocławia — zapowiedział Mariusz Meus z Krakowa. — Krasnal jest natomiast przy punkcie geometrycznym — podkreślił Pan Południk.

Środek geometryczny a geodezyjny

Środek geometryczny wyznacza się w bardzo prosty sposób: wpisuje się granice miasta w prostokąt. Punkt przecięcia jego przekątnych to środek geometryczny. — Można go obliczyć zwykłym kalkulatorem. To tak uproszczona metoda, że poradzi sobie z nią uczeń podstawówki — oznajmia Pan Południk. Nawet w programie graficznym Paint można to zrobić, o tak:

Powiększ obraz: Orientacyjny geometryczny środek Wrocławia BO / Google mapy
Orientacyjny geometryczny środek Wrocławia

Im bardziej nieregularny przebieg granic, tym większy błąd. Metoda geometryczna jest niedokładna.

Tymczasem geodezja to nauka wymagająca wiedzy i precyzji. Środek miasta bardzo dokładnie – co do centymetra – wytyczył program komputerowy. Geodeci pobrali jego współrzędne (51°07′39,7013″ N ; 16°59′46,0093″ E), więc wiedzieli, gdzie jest, zanim przyszli na wrocławskie Popowice.

Spod krasnala Popowicjusza udali się do parku Polana Popowicka i odszukali w terenie geodezyjny środek Wrocławia. Posłużyli się narzędziem specjalistycznym – odbiornikiem GNSS. We wskazanym miejscu wbili w ziemię znacznik z zaślepką. Dodatkowo oznaczyli go pomarańczowym kołkiem.

Środek Wrocławia jest tutaj:

Powiększ obraz: Geodezyjny środek Wrocławia Google
Geodezyjny środek Wrocławia

Przebieg południka 17°E

Pracy młodszych kolegów po fachu przyglądał się 79-letni Władysław Kluczewski, który kilkanaście lat temu zainicjował wyznaczanie geodezyjnych punktów we Wrocławiu. Była także przewodniczka miejska ze stowarzyszenia TUiTAM. — Znakomita ciekawostka. Gdyby takich punktów było więcej i byłyby ładnie wyeksponowane, mogłabym pokusić się o przygotowanie geodezyjnej trasy spacerowej, żeby oprowadzać turystów i mieszkańców nieoczywistym szlakiem — powiedziała Małgorzata Urlich-Kornacka.

Geodeci wysłali do prezydenta Jacka Sutryka oficjalny certyfikat z lokalizacją środka Wrocławia. Informują, że współrzędne uzyskali z zastosowaniem metody obliczeniowej Piotra Różańskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kopernika w Toruniu, stworzonej w 2018 roku do wskazania geodezyjnego serca Polski (w Nowej Wsi pod Kutnem w województwie Łódzkim).

Przy okazji geodeci zaznaczyli w terenie kilka punktów, przez które przebiega południk 17°E. Przecina on m.in. park oraz nowy przystanek na budowanej trasie przez Popowice (ten najbliżej torów kolejowych).

Gdyby komuś zależało na precyzyjnym wyznaczeniu środka innego miasta, proszę zgłosić się do Mariusza Meusa. Pan Południk robi to od ręki! Wcześniej wytyczył centralny punkt Nowego Jorku (gdzieś na Bronxie), Warszawy, Krakowa, Szczecina, Rzeszowa i innych miast.