wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Remont ulicy Olszewskiego. Co z dębami?
Kliknij, aby powiększyć
Na ul. Olszewskiego trwa zdejmowanie asfaltu przy dębach oraz z jezdni. Fot. WI
Na ul. Olszewskiego trwa zdejmowanie asfaltu przy dębach oraz z jezdni.

Najtrudniejszy element remontu ulicy Olszewskiego na Biskupinie to zapewnienie zaasfaltowanym dębom dobrych warunków bytowania. Zalane masą bitumiczną korzenie miały zostać odsłonięte, a powstała pusta przestrzeń wypełniona humusem oraz odpowiednio dobranym nawozem. Tu jednak zaskoczenie - pod asfaltem zamiast kruszywa i ziemi, znajduje się spora warstwa betonu.

Reklama

Dobra wiadomość jest taka, że korzenie dębów poszły głębiej, znajdują się pod warstwą betonu i nie są uszkodzone. Gdy beton zastąpimy wartościowym podłożem, będą mogły lepiej chłonąć wodę. Przed rozpoczęciem prac nie sądziliśmy, że biskupińskie dęby mają aż tak złe warunki bytowania. Po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych będzie im tutaj dużo lepiej.
Krzysztof Świercz, Wrocławskie Inwestycje

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Prace w pobliżu dębów na ul. Olszewskiego. Fot. WI
Prace w pobliżu dębów na ul. Olszewskiego.

Wzdłuż Olszewskiego rośnie 300 stuletnich dębów tworząc uroczą aleję. Są prawnie chronione - mają wartość nie tylko przyrodniczą, ale również historyczną. 

Aleja dębowa na Biskupinie jest wyjątkowa i będzie zadbana

Prowadzące przedsięwzięcie Wrocławskie Inwestycje współpracują z dendrolożką Moniką Ziemiańską, profesorką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - To najpiękniejsza w kraju miejska aleja dębowa. Podejmiemy szereg sprawdzonych działań pielęgnacyjnych, a drzewa otrzymają powierzchnię biologicznie czynną - zapowiadała pod koniec maja, gdy rozpoczynał się remont.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Prace w pobliżu dębów na ul. Olszewskiego. Fot. WI
Prace w pobliżu dębów na ul. Olszewskiego.

Na Olszewskiego jezdnię od drzew oddziela pas asfaltu, który miał służyć za ścieżkę rowerową. Droga rowerowa z prawdziwego zdarzenia powstanie po północnej stronie ulicy. Przestrzenią między jezdnią a dębami będzie powierzchnia biologicznie czynna - ziemia bogata w składniki odżywcze i - jeśli będzie taka potrzeba - nawożona specjalnie dobranymi substancjami.

Remont Olszewskiego - stara kostka trzyma się dobrze

Przy remoncie samej jezdni drogowcy również spodziewali się niespodzianek, ale nie jest źle. Odsłonili starą, poniemiecką kostkę, która ma odpowiednią nośność i może służyć za podbudowę nowej jezdni. Problem w tym, że nie wszędzie ona jest. Brakujące miejsca zostaną wzmocnione, aby podbudowa na całym remontowanym odcinku była solidna. Jak? Technologię wskażą inżynierowie, zajmują się tym specjaliści z Politechniki Wrocławskiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Prace w pobliżu dębów na ul. Olszewskiego. Fot. WI
Prace w pobliżu dębów na ul. Olszewskiego.

To drugi etap remontu Olszewskiego - od Chełmońskiego do Spółdzielczej. Pierwszy - od ul. Spółdzielczej do Gersona - zakończył się na przełomie kwietnia i maja.

We współpracy z konserwatorem zabytków trwa projektowanie ostatniego odcinka ulicy, który będzie remontowany w III etapie - chodzi o odcinek od ul. Gersona do Bacciarellego. 

Cały remont ul. Olszewskiego ma się zakończyć pod koniec wakacji. Koszt inwestycji to ok. 5 mln zł - informuje Krzysztof Świercz z WI.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl