wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Strażnice przy wjeździe na most Pomorski Południowy wyglądają jak w czasach Breslau. Są piękne! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Odnowiono dwie strażnice stojące przy wjeździe na most Pomorski Południowy. Na odrestaurowanych obiektach widać starą nazwę mostu - „Werder-Brucke”. To kolejne elementy przeprawy, które możemy oglądać. Wcześniej zamontowano większość rzeźb maszkaronów oraz rzygacze w kształcie wilków.

Reklama

Trwa przebudowa zabytkowych mostów Pomorskich. Najpierw zniknęła z nich rura ciepłownicza, potem pojawiły się rzeźby maszkaronów, stylowe lampy i przypominające kształtem wilki rzygacze.

To wszystko architektoniczne detale, które stworzą klimat przeprawy po remoncie.

Na strażnicach znalazł się napis „Werder-Brucke”

Obecnie możemy podziwiać kolejne, pięknie odrestaurowane elementy, czyli stojące przy wjeździe na most Pomorski Południowy strażnice.

Ich dach został już wcześniej pokryty dachówką o nazwie mnich i mniszka oraz zamontowano tam rzygacze. Teraz zdjęto z nich ochronny materiał, którym

Po renowacji strażnice wyglądają jak za czasów Breslau. Pomalowano je na piaskowy kolor. Odtworzono zabytkowy napis „Werder-Brucke” i wstawiono nowe okna, w ciemnozielonym kolorze. Część prac przy renowacji strażnic, musiała być wykonana ręcznie, z uwagi na to, że są to obiekty zabytkowe. Nie można tam było używać żadnych mechanicznych szlifierek. 

Wspólnie z dwoma innymi pracownikami ręcznie skuwaliśmy pozostałości cementu ze ścian jednego budynku. Zajęło nam to około miesiąca. Wcześniej tyle samo czasu spędziliśmy przy skuwaniu drugiej strażnicy. 
Andrzej Kałużyński, kamieniarz

Na zdjęciu jedna ze strażnic przy wjeździe na most pomorski Południowy w 1991 roku

Oprócz skuwania ścian, trzeba było też wyciąć powstałe w nich ubytki, a w ich miejsce wstawić nowy kamień. Kolejne zadanie polegało na usunięciu wszystkich metalowych elementów, takich jak pozostałości po kratach i wzmocnieniach.

Zakończenie prac na mostach Pomorskich w pierwszej połowie 2023 r.

Wykonawca ma czas na zakończenie wszystkich prac na mostach Pomorskich do kwietnia 2023 r. Jednak jest szansa, że zdąży zrobić to nieco przed tym terminem. Inwestycja w przebudowę zabytkowych przepraw i zdjęcie szpecącej je przez kilkadziesiąt lat rury kosztuje ponad 70 mln zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl