wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Piesi
  4. Poradnik aktywnego pieszego
Piesi we Wrocławiu – poradnik Janusz Krzeszowski
Piesi we Wrocławiu – poradnik

Gdy przemieszczasz się pieszo po mieście i widzisz różne problemy z infrastrukturą pieszą, nie przechodź obok nich obojętnie, tylko zgłaszaj do odpowiednich służb.

Reklama

Jak zawnioskować o ustawienie ławki?

Od 2021 r. prowadzimy program „Ławeczka mieszkańca”, w którym dostawiamy ławki w miejscach wskazanych przez mieszkańców. 

Zgłoszenia zbieramy przez kilka tygodni na początku roku poprzez formularz na stronie internetowej, ze zgłoszonych lokalizacji wybieramy te,w  których możliwe będzie ustawienie ławki. Ławki ustawiane są jesienią tego samego roku.

W 2022 r. zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca.

Jak zgłosić potrzebę obniżenia krawężnika?

Projektując nowe chodniki i przejścia dla pieszych dbamy o to, by na szerokości co najmniej 1m krawężnik był na nich obniżony do 0 cm, co zapewnia bezpieczne i płynne przemieszczanie się dla osób z trudnościami w przemieszczaniu się, w tym zwłaszcza dla osób korzystających z urządzeń wspomagających chodzenie.

Równocześnie podejmujemy działania, by likwidować utrudnienia na istniejących przejściach dla pieszych. Co roku wyznaczamy kolejne miejsca, które przebudowujemy, by zniwelować bariery architektoniczne. Każdy mieszkaniec Wrocławia może zgłosić takie miejsce poprzez formularz.

Gdzie zgłosić nielegalnie parkujące samochody?

Karaniem kierowców, którzy niezgodnie z prawem pozostawiają swoje auta w pasie drogowym zajmuje się Straż Miejska. 

Zgłoszenia można wysyłać na adres: straz(at)smwroclaw.pl

Niewłaściwe parkowanie można też zgłaszać do Policji np. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to internetowa platforma, dzięki której za pomocą kilku kliknięć możesz wysłać powiadomienie do Policji np. o nieprawidłowo parkujących samochodach.

Jeśli niewłaściwy postój pojazdów stanowi zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych, a interwencje służb nie przynoszą skutków, prawdopodobnie konieczne będzie ustawienie słupków. Miejsca takie można zgłaszać do Wydziału Inżynierii Miejskiej, który przeanalizuje sytuację i podejmie decyzję, czy powinien zostać przygotowany i wdrożony nowy projektu organizacji ruchu, eliminujący niewłaściwe parkowanie.  Wnioski o wprowadzenie takich zmian można składać pod adresem wim(at)um.wroc.pl 

Jak wnioskować o budowę chodnika?

Rada osiedla jest jednostką, która najlepiej zna sytuację związaną z osiedlowymi inwestycjami i to tam najlepiej w pierwszej kolejności udać się, by dowiedzieć się o planach dla okolicy.

Jeśli uważasz, że w którymś miejscu brakuje chodnika, najlepiej zwrócić się z tym do właściwej rady osiedla, która, jeśli uzna, że chodnik jest rzeczywiście potrzebny, przygotuje i uchwali stosowną uchwałę, którą następnie prześle do Urzędu Miejskiego. Wnioski te trafiają do Oficera Pieszego, który analizuje zasadność i zależnie od dostępnych możliwości finansowania, podejmuje decyzję.

Dla lokalnych, osiedlowych inwestycji podstawowym źródłem finansowania jest Fundusz Osiedlowy. Jest to pula środków z budżetu miasta, o których przeznaczeniu decydują rady osiedli. Celem Funduszu Osiedlowego jest podnoszenie jakości życia mieszkańców, w miejscu ich zamieszkania.

Jak zgłosić nierówny/dziurawy chodnik?

Wszelkie uszkodzenia chodników należy zgłaszać do zarządcy drogi, w przypadku ulic we Wrocławiu będzie to Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Na specjalny zgloszenia(at)zdium.wroc.pl możesz przesyłać wszelkie informacje o:

  • uszkodzeniach nawierzchni chodnika,
  • zniszczonych  znakach drogowych,
  • innych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl