wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 19°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Polski autobus wodorowy będzie woził pasażerów po Wrocławiu. Na jakich liniach jeździ NesoBus?

Mateusz Lubański,
Autobus wodorowy będzie jeździł po wrocławskich ulicach do 1 lipca włącznie fot. Bartosz Chochołowski/MPK Wrocław
Autobus wodorowy będzie jeździł po wrocławskich ulicach do 1 lipca włącznie

Z jego rury wydechowej wydobywają się nie spaliny, a para wodna. Autobus wodorowy jest właśnie testowany przez wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Wyprodukowany w Polsce pojazd będzie kursował po ulicach miasta od 27 czerwca do 1 lipca. NesoBus jest nowoczesny i ekologiczny, a jego ładowanie trwa zaledwie 15 minut.

Reklama

NesoBus to całkowicie nowy, zeroemisyjny autobus wodorowy, który miał swoją premierę 30 maja 2022 roku. „Neso” to skrót od „nie emituje spalin i oczyszcza” – to właśnie ekologiczne walory pojazdu zostały docenione przez władze Wrocławia.

We Wrocławiu z transportu publicznego uczyniliśmy absolutny priorytet. Chodzi nie tylko o to, aby po mieście można się poruszać szybciej i wygodniej - trudno uzyskać ten efekt w obliczu wielu tysięcy aut. Przypomnę, że na tysiąc mieszkańców mamy 850 samochodów. Dlatego alternatywą musi być transport publiczny. Skoro tak, to niech to będzie transport, który zadba o nasze środowisko, a tym samym o nasze zdrowie i życie
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Galeria zdjęć

Autobusy wodorowe to przyszłość komunikacji miejskiej

Testowany przez wrocławskie MPK autobus wodorowy nie tylko nie emituje spalin, ale również oczyszcza powietrze. Pojazd jest bardzo efektywny – wystarczy kwadrans ładowania, aby NesoBus mógł pokonać 450 km trasy. Przedstawiciele miejskiej spółki nie mają wątpliwości, że autobusy zasilane wodorem stanowią przyszłość transportu publicznego.

Nie mamy innego wyjścia, pokazuje to chociażby ostatni weekend, kiedy temperatury były historycznie wysokie. Odpowiedzią na to są między innymi ekologiczne środki transportu. Z pełnym przekonaniem stajemy dziś przy tym autobusie, będziemy go promować i pokazywać naszym pasażerom. Jestem przekonany, że niebawem pojawi się on na ulicach Wrocławia w większej liczbie
Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław

MPK liczy na opinie pasażerów

NesoBus od podstaw był projektowany jako autobus wodorowy – nie jest więc modyfikacją czy nową wersją istniejącego już pojazdu spalinowego. Ma 12 metrów długości, jego masa własna to mniej niż 13 ton, a wewnątrz zmieści się do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. W autobusie można korzystać z klimatyzacji, internetu 5G i sześciu gniazdek ładowania USB.

Najważniejsze dla mieszkańców miasta jest to, że nasz autobus jest w stu procentach ekologiczny. Pojazd nie emituje żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia, a jedyne, co wydobywa się z jego rury wydechowej, to czysta para wodna. Można więc w pełni oddychać nawet, jeśli ten autobus przejeżdża tuż obok nas.
Maciej Koński, grupa Polsat PLUS

Autobus wodorowy NesoBus będzie testowany do piątku, 1 lipca. Na pewno pojawi się między innymi na liniach 106, 129 i 142, ale nie tylko – MPK czeka na sugestie i opinie pasażerów. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl