Jakub Szamałek z Nagrodą Wielkiego Kalibru 2016

„Czytanie z kości” to trzecia powieść kryminalna Jakuba Szamałka i pierwsza, za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wcześniej, w 2012 roku otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

  • Laureaci Wielkiego Kalibru - Jakub Szamałek, Tess Gerritsen, Pierre Lematire oraz Peter Robinson fot. Max Pflegel/ wyd. EMG

    Laureaci Wielkiego Kalibru - Jakub Szamałek, Tess Gerritsen, Pierre Lematire oraz Peter Robinson fot. Max Pflegel/ wyd. EMG

  • Lauret Wielkiego Kalibru - Jakub Szamałek,  fot. Max Pflegel/ wyd. EMG

    Lauret Wielkiego Kalibru - Jakub Szamałek, fot. Max Pflegel/ wyd. EMG


Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że jury przyznało Szamałkowi nagrodę nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu „Czytania z kości”, ale za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję. Innymi słowy: za bardzo dobrą powieść. Szamałek odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 tys. złotych) z rąk wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.

Jakub Szamałek – absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się przede wszystkim w świecie antycznym; głównym bohaterem „Kiedy Atena odwraca wzrok” (2011), „Morza Niegościnnego” (2013) oraz „Czytania z kości” (2015) jest Leochares.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, czyli statuetka oraz nagroda pieniężna ufundowana przez stację CBS Reality, powędrowała do rąk Remigiusz Mroza za powieść „Kasacja”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę, której wyjątkowo nie otrzymał debiutant (bo takiego w gronie nominowanych nie było), a weteran – Mariusz Czubaj, za „Piątego Beatlesa”.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymało aż trzech autorów: Tess Gerritsen, Pierre Lematire oraz Peter Robinson.

Tess Gerritsen (ur. 1953) to amerykańska pisarka, z wykształcenia lekarz (specjalizacja: interna). Debiutowała w 1987 roku pierwszym z serii ośmiu romansów kryminalnych – „Telefon po północy”, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero w 1996 roku, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny: „Dawca”.

Pierre Lemaitre (ur. 1951) to francuski pisarz i scenarzysta, z wykształcenia psycholog. Jako pisarz zadebiutował w 2006 roku powieścią kryminalną „Koronkowa robota”, w której po raz pierwszy pojawia się „mały komisarz” Camille Verhœven. Od tego czasu poświęcił się całkowicie pisarstwu. Stworzył trzy kolejne części przygód Verhœvena: „Alex, Rosy & John” oraz „Ofiarę”. Światową sławę przyniosła pisarzowi wydana w 2013 roku książka „Do zobaczenia w zaświatach”. Lemaitre zdobył za nią najważniejszą francuską nagrodę literacką: Grand Prix Nagrody Goncourtów.

Peter Robinson (ur. 1950) to pisarz pochodzący z Wielkiej Brytanii, po zakończeniu studiów z literatury na uniwersytecie w Leeds w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku przeprowadził się do Kanady. Jako pisarz debiutował powieścią „Gallows View” w 1987 roku. To pierwsza książka, w której pojawia się inspektor Alan Banks – meloman pracujący głównie w hrabstwie Yorkshire, znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy. Od tamtej pory Robinson stworzył już 24 części cyklu o Banksie, jest też autorem kilku innych książek oraz zborów opowiadań oraz poezji.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Janina Paradowska (przewodnicząca), Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula.

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław.

 

Zgłoś uwagę