Hubert pracuje jako organista w dużym mieście w Polsce wschodniej. Wychowywał się w małej miejscowości na Podlasiu w rodzinie chrześcijańskiej. Jest bardzo głęboko wierzącym homoseksualistą. Jego rodzina domyśla się, jakiej jest orientacji, ale Hubert nigdy nie rozmawiał o tym wprost. Jego pracodawca – ksiądz – o niczym nie wie. Obecnie Hubert ma partnera, którego kocha. Próbuje ułożyć sobie życie, jednak – jak sam mówi – „tęskni za komunią”. Z perspektywy nauki kościoła, nie dostanie rozgrzeszenia – tylko dlatego, że jest gejem.
Spektakl „Bogiem a prawdą” to opowieść o determinacji w dążeniu do spokoju, którego nie da się osiągnąć. O próbie pogodzenia własnej natury z obowiązującymi zasadami w Kościele. O tragedii, która spotkała młodego chłopaka. Hubert przez większość swojego życia musiał ukrywać swoją tożsamość, zwalczał samego siebie bardzo długo – to opowieść o życiu w ciągłym dysonansie poznawczym. Natura ludzka jest jednak silniejsza niż wszystko inne.
Pierwszy szkic scenariusza „Bogiem a prawdą” powstał w trakcie kursu teatru dokumentalnego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w 2023 roku. Autora interesował temat polaryzacji społeczeństwa w Polsce. Chciał znaleźć bohatera, który jest niejako „mostem” łączącym dwie rzeczywistości w naszym kraju. Tak znalazł Huberta. Jego imię jest oczywiście fikcyjne – bohaterowi zależało na zachowaniu anonimowości.