FILTRUJ
Kuratorka wystawy: Olena Matoshniuk
Projekt „Przemiany” oparty jest na kontrastach pomiędzy kadrami nasyconymi wizualnymi detalami a pustką, przedstawioną jako naga ściana w wybranych wnętrzach pałacowo-mieszkalnych w Morawie, Gorzanowie i Sokołowsku. Michał Pietrzak bada relacje między tym, co zastane w rzeczywistości, a zaprojektowaną pustką oczyszczonej ściany. Taki zabieg zmusza naszą pamięć do odczytywania drugiego kadru, który pozbawiony jest detali. Fakt, ujawniony w pierwszym obrazie, stymuluje pamięć i pozwala na swobodne skojarzenia, które mogą dopełnić całość.
W ten sposób autor odnosi się do istoty fotografii, jej podstawowej funkcji: zapisu pamięci – zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej – oraz stymulowania kreatywności, będącej domeną sztuk wizualnych. Michał Pietrzak, świadomy artysta, doskonale rozumie, jakiej formy potrzebuje, by oddać swoje twórcze zamiary. Będąc z wykształcenia architektem, ma zdolność dostrzegania struktur budowlanych i przestrzennych, co wpływa na jego wybór kadru i selekcję elementów rzeczywistości, które odpowiadają jego artystycznej wizji.
W jego twórczości centralnym tematem jest relacja części do całości, pustki do pełni, przestrzeni wolnej do tej zabudowanej. Pietrzak działa niczym mentalny konstruktor przestrzeni i jej wnętrz, a jego prace funkcjonują w postkonceptualnej scenerii współczesnej sztuki, wykorzystując nowe media i fotografię cyfrową.
Przemiany [fragment] / Andrzej Saj
Michał Pietrzak – doktor sztuki, absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Laureat Nagrody im. prof. W. Skulicza Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Stypendium Województwa Dolnośląskiego. Wyróżniony w konkursie Nagroda Roku ZPAP Wrocław. Nagrodzony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Artysta, architekt, pedagog. Prezes Okręgu Dolnośląskiego ZPAF oraz członek ZPAP. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą oraz w publikacjach.
Św. Marcina 4, Wrocław