![Plakat Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u [WYSTAWA CZASOWA]](https://www.wroclaw.pl/cdn-cgi/image/w=1200,h=640,fit=crop,f=avif/https://go.wroclaw.pl/api/download/img-b68a2439ac11000269c99c1a6c41160a/plakat-wielka-czworka-a2.jpg)
- TERMINY: Zakończyło się 23.02.2025 (151 dni temu)
- Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
- BILETY: Wstęp biletowany
FILTRUJ
Kameralna (choć składająca się aż z blisko 430 obiektów) wystawa prezentuje kolekcję porcelany Tomasza Dziewickiego.
Poświęcona jest jednemu z najbardziej interesujących wzorniczych fenomenów przełomu lat 50. i 60. XX w. w Polsce. Zaistniał on dzięki programowi realizowanemu przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, którego jednym z zadań było przygotowywanie nowych wzorów dla państwowych fabryk porcelany. Projektantom instytutu przyświecała idea reformy polskiego wnętrza mieszkalnego w duchu nowoczesności i wyrugowania – jak to określano – „mieszczańskiej tandety”.
Tytułowa „wielka czwórka” to artyści rzeźbiarze pracujący w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP, zatrudnieni tam u progu 1956 r. do tworzenia nowych wzorów rzeźby kameralnej, by wesprzeć produkcję w państwowych fabrykach porcelany. Zespół organizował Henryk Jędrasiak – absolwent wydziału rzeźby warszawskiej ASP, do którego dołączyli Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz. Postawiono przed nimi zadanie opracowania nowej kolekcji porcelanowych figurek, które byłyby odpowiedzią na współczesne oczekiwania estetyczne, obiektami o randze małych dzieł sztuki dostępnych dla każdego odbiorcy.
W ciągu kilku lat (1956–1965) artyści stworzyli szereg propozycji, które trafiły do produkcji do wszystkich polskich fabryk porcelany, od Ćmielowa po Wałbrzych.
pl. Powstańców Warszawy 5, Wrocław 50-153