Plakat wydarzenia

Wrocławskie Targi Plakatu i Ilustracji

Nadchodzi czas Wrocławskich Targów Plakatu i Ilustracji. Będzie to wydarzenie bezprecedensowe i inspirujące, które odbędzie się 30 i 31 marca w Centrum Kultury Czasoprzestrzeń. Wstęp bezpłatny. 

Niegdyś plakat stanowił narzędzie manipulacji, propagandy i z tymi zjawiskami kojarzyło się jego pojęcie. Poza informowaniem o wydarzeniach, zyskał drugą funkcję, przeszedł imponującą ewolucję i znalazł ujście w trendach wnętrzarskich. Plakat został udomowiony, będąc pomostem pomiędzy kulturą a sztuką – stał się też równoprawną ozdobą wnętrz.

Historia jak na plakacie 

Niemały udział w procesie upowszechniania plakatu miał Wrocław. Profesorowie Eugeniusz Get Stankiewicz oraz Jan Jaromir Aleksiun, Jerzy Czerniawski, Jan Sawka – czyli tzw. czwórka wrocławska – to nazwiska znane każdemu, komu nieobca jest sztuka plakatu.

Nieco inaczej jednak niż wcześniejsza Polska Szkoła Plakatu wrocławscy twórcy traktowali aktualne tematy – prym wiodły tu humor, ironia i paradoks. Ludzi z korzeniami wrocławskimi, zaangażowanych w ten środek wyrazu, było jednak znacznie więcej. Obecnie również miasto jest silnym ośrodkiem artystycznym, w którym tworzy wielu niezależnych grafików i ilustratorów.

Na arenie międzynarodowej, na prestiżowych wystawach i w konkursach Polskę reprezentuje często Wrocławska Szkoła Grafiki – grupa utworzona przed wykładowców Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Wrocław – miasto domyślne

W związku z powyższym nie dziwi więc fakt, że właśnie w dolnośląskiej stolicy doszło do zorganizowania targów, poświęconych plakatowi oraz ilustracji.

Podczas wydarzenia nie tylko będzie można obejrzeć wspaniałe prace, ale również kupić plakaty wnętrzarskie, filmowe czy teatralne. Pojawią się też óżnotematyczne grafiki mniejszych formatów, często takie z pogranicza abstrakcji.

Od wyboru do podziwu

Zwiedzający targi zobaczą plakaty graficzne i typograficzne, dzieła sztuki wyrażające rozmaite style.  Minimalizm, czerń i biel, geometria, retro, cytaty... będzie czym nacieszyć oko i zapewnić sobie tę radość na dłużej.

Targi w zajezdni Dąbie – Centrum Kultury Czasoprzestrzeń w godzinach 11.00-18.00.

Wstęp wolny.  

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Czasoprzestrzeń

Tramwajowa 1-3, 51-627 Wrocław

Komentarze