Wernisaż wystawy: „Niezwykłe Dolnoślązaczki”

Wernisaż wystawy: „Niezwykłe Dolnoślązaczki”

28 listopada  mija  dokładnie 100 lat od podpisania przez Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o Ordynacji do Sejmu Ustawodawczego, w którym znalazł się zapis, że prawa wyborcze: czynne i bierne mają wszyscy obywatele Polski „bez różnicy płci”.

Organizatorzy zapraszają w środę, 28 listopada na wernisaż wystawy „Niezwykłe Dolnoślązaczki” oraz symboliczny tort, którym uczcimy 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.  We Wrocławiu zamieszka też nowa krasnalka „Sufrażystka”.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia praw wyborczych Polek, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet zaprasza na wernisaż wystawy,,Niezwykłe Dolnoślązaczki”, przedstawiającej 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i działały w różnych dziedzinach życia. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, czy Freya von Moltke.

Wystawa jest mobilna – zdjęcia i biogramy opisywanych kobiet znalazły się na roll-upach. Ta forma ekspozycji umożliwi jej prezentację w dolnośląskich miastach i miasteczkach.

Celem wystawy jest pokazanie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, przykładów mądrych, ambitnych i twórczych kobiet. Wzmacnia to zwłaszcza dziewczynki, które kulturowo spychane są do roli „opiekunek”, „żon” czy „matek”, czyli do funkcjonowania bardziej w sferze prywatnej niż publicznej. Dobre wzory kobiet, które wychodziły poza tę sferę i działały publicznie są doskonałym przykładem do naśladowania. Pokazują, że kobiety mogą realizować swoje marzenia bez względu na to, czy dziedzina, w której chcą się spełniać zwyczajowo jest „damska” czy „męska”.

Dla chłopców z kolei przykłady twórczych i mądrych kobiet są dowodem na to, że kobiety i mężczyźni mogą spełniać się w każdej dziedzinie życia na równi, bez względu na płeć. Prezentacja ma także uświadomić wszystkim oglądającym, jak duży jest wkład kobiet w rozwój naszej kultury i nauki.

Spotkanie rozpocznie się w środę, 28 listopada 2018 roku, o godz. 17.00 w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza.

Wystawę współorganizują: Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

To kolejne wydarzenie z okazji Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet uchwalonego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.


Bezpłatna wejściówka do pobrania.

Lokalizacja

Sala Wielka Stary Ratusz

Rynek ., 50-107 Wrocław

Komentarze