wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Koncert: Beczała & Radvanovsky – Gala operowa w NFM

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Dwoje znakomitych śpiewaków – tenor Piotr Beczała i sopranistka Sondra Radvanovsky wraz z NFM Filharmonią Wrocławską prowadzoną przez włoskiego dyrygenta Gianlucę Marciano wystąpią podczas Gali operowej. W programie znalazły się dzieła dwóch twórców pochodzących z Italii – Giacoma Pucciniego i Umberta Giordana – oraz jednego z najbardziej znanych kompozytorów czeskich: Antonína Dvořáka.

Pierwsza część koncertu należeć będzie w całości do Giacoma Pucciniego. Artysta ten tworzył w nurcie określanym mianem weryzmu. Jego celem było naśladowanie prawdziwego życia (verus oznacza po łacinie „prawdziwy”), stąd też podejmowanie tematyki społecznej i wprowadzanie na estrady współczesnych, zwykłych ludzi. Manon Lescaut wystawiono po raz pierwszy w Turynie w 1893 roku. Opera oparta jest na osiemnastowiecznej powieści Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut autorstwa Antoine’a Prévosta. W programie koncertu znalazło się też ekspresyjne orkiestrowe Intermezzo oraz aria Sola, perduta, abbandonata,śpiewana w czwartym akcie dzieła przez tytułową bohaterkę. Le Villi, czyli Wiły albo Willidy, to mało znana, wczesna i jednocześnie pierwsza kompozycja sceniczna Pucciniego. Tytuł odnosi się do pojawiających się w podaniach ludowych istot będących duchami kobiet zmarłych z żalu po stracie niewiernych ukochanych. Mszczą się one poprzez porwanie wiarołomnego mężczyzny w śmiertelny taniec. Wprowadzenie do drugiego aktu utworu – La Tregenda (słowo to oznacza widmo) – to taniec tytułowych duchów, rozsiewających ogień w mrocznym krajobrazie zimowej nocy.

Z kolei wystawiona w 1900 roku Tosca jest jedną z najbardziej znanych i chętnie wykonywanych oper Pucciniego. Oś akcji stanowi relacja pomiędzy śpiewaczką Florią Toscą a jej kochankiem, malarzem Mario Cavaradossim. W programie koncertu znajdą się cztery fragmenty z tego dzieła: aria Cavaradossiego Recondita armonia, w której porównuje on swoją partnerkę z tworzonym właśnie portretem Marii Magdaleny, duet kochanków Mario! Mario! Mario!… Son qui! , a wreszcie dwa bodajże najbardziej znane numery solowe – pierwszy to aria głównej bohaterki Vissi d’arte, vissi d’amore, zaś drugi – aria malarza E lucevan le stelle.

Także drugą część koncertu rozpocznie utwór Pucciniego. Będzie to łagodne, medytacyjne Intermezzo z jednoaktowej opery Suor Angelica (Siostra Angelica), wystawionej po raz pierwszy na deskach Metropolitan Opera w 1918 roku. Następnie wysłuchamy trzech fragmentów z opery Rusałka. Dwa pochodzą z pierwszego aktu tej baśniowej opery – aria księcia Vidino divná přesladká, i śpiewana przez tytułową bohaterkę, sławna Pieśń do księżyca – Měsíčku na nebi hlubokém, czarująca zarówno urodą melodii jak przepiękną, rozmigotaną fakturą orkiestry. Zabrzmi też poruszający duet dwojga bohaterów z aktu trzeciego.

Artyści zaprezentują także dzieła Umberta Giordana, włoskiego kompozytora należącego do tego samego pokolenia co Puccini. Orkiestra wykona jego Intermezzo z opery Fedora, a także trzy wyjątki z najbardziej znanego jego opery Andrea Chénier. Będą to dwie arie solowe (jedna tenorowa, druga sopranowa) oraz duet.

Program:

G. Puccini Intermezzo z opery Manon Lescaut Sola, perduta, abbandonata – aria z opery Manon Lescaut La tregenda z opery-baletu Wiły Recondita armonia – aria z opery Tosca  Mario! Mario! Mario!… Son qui! – duet z opery Tosca Vissi d’arte – aria z opery Tosca  E lucevan le stelle – aria z opery Tosca *** G. Puccini Intermezzo z opery Siostra Angelica A. Dvořák  Vidino divná, přesladká – aria z opery Rusałka Měsíčku na nebi hlubokém – aria z opery Rusałka Miláčku, znáš mne, znáš? – duet z opery Rusałka  U. Giordano  Intermezzo z opery Fedora Come un bel dì di maggio – aria z opery Andrea Chénier La mamma morta – aria z opery Andrea Chénier Vicino a te s'acquita – duet z opery Andrea Chénier

Wykonawcy:

Gianluca Marcianò – dyrygent Sondra Radvanovsky – sopran Piotr Beczała – tenor NFM Filharmonia Wrocławska

Lokalizacja:
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
 
Cennik:
od 10 do 280 zł

TERMINY Koncert: Beczała & Radvanovsky – Gala operowa w NFM

  • Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

    • Czwartek 21 lis
      • 19:00

Miejsce

Zobacz także