FILTRUJ
Spotkanie z Przemysławem Radwańskim poświęcone jego książce „Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego”.
Prowadzenie: Izolda Topp-Wójtowicz i Jarosław Fret Jerzy Grotowski – reżyser, nauczyciel, wizjoner, jeden z najważniejszych praktyków teatralnych XX wieku.
Reformator, którego prace zmieniły współczesny teatr. Tytułowe „wartości urzeczywistniane” monografii Przemysława Radwańskiego zwracają uwagę na to, co było w dziele Grotowskiego rzeczywiste i dziejące się, a nie tylko deklarowane i komunikowane. Autor podjął się zadania bardzo trudnego – opisania doświadczeń i zdarzeń, które trudno zamknąć w precyzyjnych definicjach. I o których niewiele wiadomo. Nie mamy pewności, co naprawdę wydarzyło się w latach siedemdziesiątych w lasach Brzezinki, salach Teatru Laboratorium, w starym młynie czy na zamku w Grodźcu, gdy Grotowski „wyszedł z teatru” i skierował się w stronę działań parateatralnych. Istnieje niewiele opracowań tego okresu działań artysty.
Opisując działania Jerzego Grotowskiego z tego okresu, autor odchodzi od języka naukowej zwięzłości. Używa obrazów i metafor, które pomagają oddać i zrozumieć esencję działań maga teatru. Stara się uchwycić nieuchwytne. Powstała dzięki temu barwna i sugestywna opowieść o wyjątkowym podejściu do kultury i sztuki.
Książka „Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego” ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przejście Żelaźnicze, Wrocław