FILTRUJ
W kwietniu Wrocławski Dom Literatury inauguruje nowy cykl spotkań „Z przypisami”. Wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Wrocławskiego będziemy zapraszać na rozmowy wokół nowości tegoż wydawnictwa poświęconych najróżniejszym zagadnieniom z dziedziny szeroko pojętej humanistyki.
Rozpoczynamy spotkaniem wokół nowego wydania książki Andrzeja Kozieła „Angelus Silesius, Bernhard Rosa i Michael Willmann, czyli sztuka i mistyka na Śląsku w czasach baroku”. Autor zabierze nas w podróż do epoki, gdy Śląsk stanowił centrum duchowej i artystycznej Europy.
Kluczową rolę w opowieści Kozieła odgrywają trzy postacie, które wyznaczały kierunki rozwoju swoich czasów: Angelus Silesius (Johannes Scheffler) – protestant nawrócony na katolicyzm, lekarz, mistyk i poeta, którego pisma inspirowały wiele pokoleń artystów (jego utwory tłumaczył Adam Mickiewicz); Bernhard Rosa – opat klasztoru w Krzeszowie, który przez sztukę umacniał ludową wiarę; oraz Michael Willmann – nazywany śląskim Rembrandtem malarz, którego monumentalne dzieła na trwałe wpisały się w sztukę nie tylko Śląska.
Efektem ich wyjątkowej w skali europejskiej współpracy było połączenie elementów doświadczenia mistycznego z różnymi formami masowej pobożności o kontrreformacyjnym charakterze. Co ważne, wszystkie te formy były ściśle połączone z wykorzystaniem dewocyjnych dzieł sztuki (obrazów, rzeźb, grafik), projektowanych głównie przez Willmanna. Stały się one jednymi z najpopularniejszych przedstawień w kulturze religijnej Śląska aż do końca XVIII wieku i dzisiaj możemy je śmiało uznać za ewenement w europejskim baroku. Książka stanowi pierwsze całościowe opracowanie relacji między sztuką a mistyką w XVII wieku, które ożywia zapomnianą nieco potęgę śląskiej sztuki barokowej.
Andrzej Kozieł – urodzony w 1966 roku w Opolu, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Katedrze Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Ostrawskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie sztukę baroku w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Autor i współautor kilkudziesięciu naukowych artykułów i wielu książek. Organizator i współorganizator szeregu wystaw i naukowych konferencji. Zaangażowany w projekty popularyzujące sztukę baroku na Śląsku.
Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107