FILTRUJ
„Bieńczyk, uwolniony z gatunkowych więzów, kapryśnie przemierza czasy i przestrzenie, szuka ładnych zdań i obrazów, mitologizuje, ale i (wbrew deklaracjom) trochę socjologizuje; często kpi, ale o drogę nie pyta, bo każdy zaułek zna jak własną kieszeń” – tak pisze Marcin Sendecki w „Gazecie Wyborczej” o nowej prozie Marka Bieńczyka.
Książka „Rondo Wiatraczna”, bo o niej mowa, ukazała się w Wydawnictwie Karakter pod koniec stycznia 2025, a 11 marca Marek Bieńczyk przyjedzie do Wrocławia, by o tej warszawsko-podróżniczej i melancholijnej prozie porozmawiać z Irkiem Grinem. I przy okazji pewnie też o wielu innych rzeczach. Podczas spotkania będzie kupić „Rondo Wiatraczna”, o co zadba księgarnia Kraina Książek. Autografy też będą!
Wieloznaczna proza, której narrator, podatny na objawienia, krąży ulicami warszawskiego Grochowa, drogami własnych natchnień i wyobraźni. Trudno powiedzieć, co tu jest czystą fantazją, co mistyfikacją, a co śladem pamięci; jak poważny jest każdy żart i jak żartobliwa jest powaga. Łatwo za to wpaść w nieoznaczony prześwit, zanurzyć się w mnogość dźwięków i barw, dać się porwać logolewitacji, wybrykom słowa, i spotkać mniej lub bardziej widmowe postaci zaludniające ten mikroświat. Bieńczyk tworzy wspaniałą, schulzowsko-bułhakowską mitologię swojej dzielnicy – niedokończonej, niepełnej, a przez to właśnie tym bardziej domagającej się opowieści: „Tego potrzebuje wyobraźnia, kiedy już pojmiemy, że miejsce, w którym przyszło nam żyć, okazuje się ostateczne, przez co niejako dla pocieszenia lub równowagi nabiera głębi i zdaje się odsłaniać korytarze wiodące wstecz, do pierwszych pokoleń pterodaktyli czy do bakterii rozpoczynających ciężkie zadanie przerobu”.
Marek Bieńczyk urodził się w 1956 roku. Prozaik, eseista, tłumacz literatury francuskiej (Milan Kundera, Emil Cioran, Roland Barthes, Marcel Proust i inni). Opublikował kilkanaście książek, wśród nich powieści („Terminal”, „Tworki”), książki łączące esej i prozę (m.in. „Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty”, „Przezroczystość”, „Kontener”), zbiory esejów (m.in. „Oczy Dűrera”, „Jabłko Olgi, stopy Dawida”), książki dla dzieci-dorosłych (m.in. „Książę w cukierni”) oraz kroniki winiarskie. Za powieść „Tworki” otrzymał Paszport Polityki oraz nagrodę im. Reymonta (2000), za zbiór esejów „Książka twarzy” nagrodę Nike oraz tort od Adama Sowy (2012), za książkę „Przezroczystość” nagrodę im. Andrzeja Siemka (2008); w roku 2023 otrzymał nagrodę im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości.
Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107