FILTRUJ
„Małgorzata Braunek. Gwiazda kina, mistrzyni zen, buntowniczka” – O karierze, życiu i niezwykłych wyborach Małgorzaty Braunek z Joanną Podsadecką, biografką aktorki, rozmawiać będzie Darek Foks – pisarz, filmowiec i artysta sztuk wizualnych.
Zanim zdała maturę, Małgorzata Braunek dostała się do szkoły filmowej, której nigdy nie ukończyła. Mimo to jej twarz szybko trafiła na okładki czasopism i ekrany kin. Urzekła widzów w „Polowaniu na muchy” Andrzeja Wajdy, a jej wybór do roli Oleńki w „Potopie” wywołał burzę i powszechną nagonkę. Z Barbarą Brylską łączyła ją nie tylko zawodowa rywalizacja, ale także tragiczny wypadek. W serialu „Lalka” Braunek stworzyła niezapomnianą kreację kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Jej życie prywatne było równie intensywne i burzliwe jak kariera filmowa. Aby wyrwać się spod kontroli matki, uciekła w małżeństwo, które szybko zakończyło się rozwodem. Kolejny związek – z Andrzejem Żuławskim – rozpoczął się fascynacją, ale zakończył dramatycznym rozstaniem.
Skąd Małgorzata Braunek czerpała odwagę, by żyć inaczej, niż oczekiwało tego otoczenie? Kiedy znalazła się na szczycie sławy, zaczęła kwestionować jej sens. Porzuciła karierę aktorską, by poszukiwać głębszego znaczenia życia. Odnalazła prawdziwą miłość, a podróże do Indii i Nepalu pozwoliły jej odkryć duchową harmonię. Z gwiazdy ekranu stała się mistrzynią buddyzmu zen, a jako spełniona osoba po latach powróciła na ekrany, podbijając serca widzów rolą w „Domu nad rozlewiskiem”.
Joanna Podsadecka kreśli niezwykły portret Małgorzaty Braunek – kobiety, która zawsze podążała za obietnicą wolności.
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz latynoamerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarka i autorka, która z ks. Janem Kaczkowskim współtworzyła książki „Grunt pod nogami ”i „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”. Po jego śmierci napisała „Sztukę czułości”. Z podróżnikiem Markiem Kamińskim przeprowadziła dwa wywiady-rzeki: „Idź własną drogą” oraz „Bądź zmianą”. Jest autorką i redaktorką licznych publikacji związanych ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”.
Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107