wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. Bliżej kultury: spotkanie z Wojciechem Tochmanem

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Wrocławski Dom Literatury zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach cyklu Bliżej kultury. W środę 2 października o 18.00 wrocławianie i wrocławianki spotkają się w klubie Proza ze znakomitym reporterem i autorem książek non-fiction, Wojciechem Tochmanem. Z pisarzem o jego pracy, ostatniej książce pt. „Historia na śmierć i życie”, a także niesłabnącej popularności polskiego reportażu porozmawia dziennikarka Dorota Oczak-Stach.

O autorze

Wojciech Tochman (ur. 1969) – jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Jego książki, wśród nich m.in. „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Wściekły pies” i „Pianie kogutów, płacz psów” wywołują ożywione dyskusje i niemal natychmiast wchodzą do kanonu polskiego reportażu.

Dwukrotny finalista Nagrody Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International. Utwory Tochmana zdobyły uznanie za granicą i doczekały się przekładów na kilkanaście języków. Jego ostatnia książka „Historia na śmierć i życie” ukazała się w czerwcu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

O książce

W „Historii na śmierć i życie”, reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego, Wojciech Tochman przywraca pamięć zamordowanej oraz opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. „Historia na śmierć i życie” zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski, aż do dzisiaj. To zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości. Swoją książką Tochman składa hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię.

Podczas spotkania będzie można zakupić książki autora.

Dojazd: tramwajami linii 6, 7 (przystanek Oławska, 270 m od przystanku do klubu Proza) oraz tramwajami linii 3, 5, 10, 11, 12, 13, 18 i autobusem K (przystanek Świdnicka, 500 m od przystanku do Prozy).

Dostępność

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM, zapewniamy również audiodeskrypcję. Możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych na miejscu – rezerwacja odbiorników pod adresem [email protected]

Specjalne potrzeby oraz zapotrzebowanie na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia można zgłaszać pisząc na adres: [email protected]

Na parterze budynku znajduje się winda – po wejściu do budynku, w głębi korytarza po prawej stronie. Toalety znajdują się na parterze i drugim piętrze (toaleta dla osób poruszających się na wózkach jest dostępna tylko na II piętrze). W klubie znajdują się miejsca dla osób na wózkach – o ich wskazanie prosimy pytać obsługę.

Miejsce

  • Klub PROZA

    Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107

Zobacz także

WBO 2024