Kino vs. rasizm – filmy przeciw dyskryminacji

Kino vs. rasizm – filmy przeciw dyskryminacji

Głośne zabójstwo George'a Floyda, do którego doszło 25 maja w Minneapolis, przypomniało światu, jak bardzo powszechny i aktualny pozostaje problem rasizmu.
 
W Kinie Nowe Horyzonty nie pozostajemy wobec niego obojętni i dlatego proponujemy przegląd filmów, które wyrastają ze sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji rasowej. W ramach cyklu Kino vs. rasizm pokażemy zarówno głośne hollywoodzkie tytuły (Django czy Zniewolony), jak i mniejsze filmy europejskie (Raj: miłość, Fuocoammare).
 
Na zakończenie przeglądu przypomnimy natomiast arcydzieło kina antydyskryminacyjnego - Rób, co należy z 1989 roku.
Po seansie arcydzieła Spike'a Lee zapraszamy na rozmowę o obliczach współczesnego rasizmu, w trakcie której połączymy się online z Katarzyną Surmiak-Domańską, znakomitą reporterką i autorką głośnej książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, oraz dr Margaret Ohią-Nowak, językoznawczynią i medioznawczynią, zajmującą się studiami nad etnicznością, rasą i rasizmem.
 
Z kolei przed pokazami filmów Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?, Zniewolonego i Django zapraszamy na prelekcje przygotowane przez Juliana Jelińskiego, znawcę kina traktującego o rasizmie.

Komentarze