FILTRUJ
HOMECOMING to temat przewodni tegorocznej, 11. edycji Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, która odbędzie się w dniach 17–20 lipca 2025.
Kuratorka Marta Czyż wraz z zaproszonymi artystami i artystkami opowiedzą o powrocie do domu, którego już nie ma, o wojnie, migracjach i wspomnieniach. Tematem tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty jest HOMECOMING i redefinicja aktualnego pojęcia domu w świecie globalnych migracji, kryzysów i transformacji tożsamości. To refleksja nad domem jako miejscem, wspomnieniem, czy procesem nieustannego poszukiwania własnej przestrzeni. Motyw ten, inspirowany zarówno doświadczeniami przymusowej migracji, jak i dobrowolnych wyborów życiowych, splata się z wątkami filozoficznymi i artystycznym dziedzictwem.
Kuratorką 11. edycji jest Marta Czyż, znana z realizacji Polskiego Pawilonu na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia w 2024 r. i projektów definiujących na nowo rolę sztuki w czasach kryzysów.
Konteksty, które odbędą się w dniach 17-20 lipca, to cztery dni intensywnych działań z udziałem osób artystycznych i publiczności. Performatywne spacery po Sokołowsku i okolicznych górach, premierowe pokazy video-artu i spotkania z twórcami, którzy własne doświadczenia migracyjne przekuwają w sztukę. Ich osobiste wypowiedzi wpisują się w globalny dyskurs na temat migracji, wojny, kryzysów klimatycznych i ekonomicznych. W Sokołowsku, miejscu naznaczonym historią przesiedleń i transformacji, pytanie o dom i tożsamość nabiera nowej treści.
Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty od lat prezentuje najciekawsze zjawiska w sztuce współczesnej w plenerach i historycznych wnętrzach dawnego uzdrowiska na Dolnym Śląsku. Tworzony jest przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, prowadzoną przez Bożennę Biskupską i Zuzannę Fogtt, która od kilkunastu lat rozwija Międzynarodowe Laboratorium Kultury – miejsce dialogu sztuki, historii i współczesnych wyzwań. Tegoroczne Konteksty to zaproszenie do wspólnej refleksji nad tym, czym dziś jest „powrót do domu” i czy taki powrót jest jeszcze możliwy.
Partnerami festiwalu są BWA Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Statens Kunstfond Partner prawny fundacji: Kancelaria Wardyński i Wspólnicy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Różana 1, Sokołowsko 58-351