FILTRUJ
Celem tej prezentacji jest scharakteryzowanie i przybliżenie zagadnienia dotyczącego koreańskiej mody na przykładzie tradycyjnego stroju Hanbok. Zostanie w niej opisana historia, elementy z których składa się strój, symbolika oraz współczesna kondycja tradycyjnych strojów koreańskich (m.in. zagadnienie Hanbok Wave).
Hanbok (한복) to rodzaj tradycyjnego stroju, charakterystyczny dla kultury Półwyspu Koreańskiego. Podstawowy projekt składa się z dwóch części, górnej i dolnej oraz dzieli się na hanbok żeński i męski. Tradycyjnie, kobiecy hanbok składa się z górnej części i długiej spódnicy. Męski natomiast z dłuższej górnej części oraz spodni. Strój posiada bogatą historię, a jego wygląd i krój ewoluowały wraz ze zmianami rozwojowymi i kulturowymi narodu koreańskiego.
Tradycyjna forma stroju została opracowana zgodnie z kulturą i wierzeniami panującymi na Półwyspie Koreańskim. Historyczne początki koreańskiego stroju można datować na okres mniej więcej Trzech Królestw (57 p.n.e.-668 n.e.). Współczesny hanbok jest wzorowany na stylu noszonym w okresie dynastii Choson (1392-1910 r.), a wiele strojów z tego okresu przetrwało po dziś dzień. Współcześnie tradycyjne elementy stroju są wykorzystywane w codziennej modzie oraz koreańskiej branży rozrywkowej i stanowią dowód na nieodłączną więź Koreańczyków z tradycją. Współcześnie w Korei Południowej oraz na świecie osoby ze społeczności koreańskiej (a także obcokrajowcy) noszą hanbok, aby celebrować m.in. koreańskie świata narodowe, takie jak Nowy Rok Księżycowy, czy święto plonów - Chusuk, jak i samą kulturę koreańską.
Agnieszka Wrzalik – absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu. Od 2022 roku studentka Filologii Koreańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo lektorka języka koreańskiego oraz nauczycielka-wolontariuszka języka polskiego jako obcego. Działająca jako wolontariuszka w programie Wrocław na Językach Świata. Od 2024 roku wiceprzewodnicząca do spraw mediów społecznościowych Klubu Studenckiego Hwangsae, działającego przy Zakładzie Języka Koreańskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prywatnie pasjonatka języka koreańskiego oraz tradycyjnej sztuki, muzyki i kultury Kraju Spokojnego Poranka.
Rynek 58, Wrocław 50-116