wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. Jakie stroje wybierają współcześni Dolnoślązacy? [WYKŁAD]

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Wykład dr Anny Kurpiel towarzyszący wystawie „Strojni Kresowiacy”

„Choć nie mam stroju ludowego i własnej ciupagi, bo ta, która wisi na ścianie, nie jest ani noworudzka, ani tym bardziej sudecka, to czuję się tu u siebie” – napisał dolnośląski poeta i prozaik Karol Maliszewski. Nie bez przyczyny zaczyna swój felieton od stroju, uznanego od lat za ważny atrybut łączący ludzi z zamieszkałym przez nich miejscem, wizualny marker regionalnej tożsamości. Posiadanie stroju pozwala na poczucie przynależności do własnej grupy, a równocześnie odróżnienie się od pozostałych.

Dolnoślązacy prawdopodobnie na co dzień nie myślą o stroju. Jednak przy wyjątkowych okazjach takich jak reprezentowanie własnej wsi, gminy czy regionu na rozmaitych festiwalach, dożynkach i innych świętach, strój okazuje się niezwykle ważny.

Wówczas pojawia się pytanie: Jaki strój wybrać? Czy tzw. „dolnośląski” oparty na przedwojennym stroju regionalnym z okolic Karkonoszy? A może powinien on nawiązywać do pochodzenia migrujących na powojenny Dolny Śląsk przodków? Czy też, jak robi część zespołów ludowych, należy porzucić etnograficzne normy i stworzyć strój nawiązujący do współczesnej tożsamości najbliższego miejsca: wsi?

Wykład będzie próbą odpowiedzi na te pytania, a także pokazania lokalnych strategii dotyczących wyboru stroju. Przeglądowi strojów towarzyszyć będą fotografie robione podczas badań terenowych na dolnośląskich wsiach przez ostatnią dekadę, a także wypowiedzi członkiń i członków zespołów folklorystycznych, hafciarek oraz producentów strojów ludowych.

Spotkanie w Muzeum Etnograficznym, wstęp wolny, zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: [email protected] lub 71 344 33 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00). Prosimy o informację w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w spotkaniu.

Miejsce

Zobacz także