Integracyjne warsztaty artystyczne w Centrum Kultury Wrocław – Zachód

Integracyjne warsztaty artystyczne w Centrum Kultury Wrocław – Zachód

„Drzwi Otwarte – Integracja” to projekt, którego misją jest edukacja i rozwijanie artystycznych pasji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.

Przez dwa miesiące sześć grup warsztatowych będzie pracować m.in. nad spektaklem, koncertem, reportażem, filmem i komiksem. Każdy z weekendowych warsztatów składa się z siedmiu trzygodzinnych spotkań (łącznie 21 godzin pracy). Warsztaty „Drzwi Otwarte - Integracja” startują w połowie września i potrwają do końca października.

Centrum Kultury Wrocław Zachód od 2002 roku konsekwentnie realizuje ideę stworzenia nowych rozwiązań programowych, organizacyjnych i technicznych, które pozwolą osobom „wykluczonym z kultury” na rozwijanie artystycznych zainteresowań. Ich uczestnictwo łamie bariery i stereotypy na temat niepełnosprawności. Tym razem Centrum Kultury Wrocław - Zachód proponuje następujące rodzajów warsztatów dla młodzieży pełnoletniej i dorosłych z niepełnosprawnością i pełnosprawnych:

MUZYCZNE

 zajęcia skierowane do 5-10-osobowej grupy osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu i pełnosprawnych. Uczestnicy pod okiem profesjonalnych muzyków przygotują wspólny koncert, który zaprezentują podczas Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością TON 2020.

TEATRALNE  

5-10-osobowa grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową i pełnosprawnych stworzy spektakl teatralny. Scenariusz zostanie oparty na podstawie historii Dolnego Śląska i losów jego mieszkańców po II wojnie światowej. Uroczysta premiera odbędzie się podczas TON 2020.

FILMOWE

warsztaty dla osób z niepełnosprawnością słuchu i pełnosprawnych (łącznie od 5 do 10 osób). W trakcie (np. czterech czterogodzinnych) spotkań uczestnicy poznają podstawowe techniki realizacji filmów. Efektem warsztatów będą filmy krótkometrażowe. Muzykę do każdego z filmów skomponuje Paweł Rychter. UWAGA! Znajomość języka migowego nie jest obowiązkowa!

LITERACKO-FOTOGRAFICZNE

uczestnicy warsztatów (od 5 do 10 osób) dowiedzą się jak znaleźć dobry temat na reportaż literacki, jak zbierać materiały, jak "ugryźć" temat, jaka jest rola autora oraz jak skomponować zebrany materiał w spójną całość. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć autorskie teksty połączone z fotoreportażem na wybrany przez siebie temat. Warsztat przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną i słuchu.

KOMIKSOWE

podczas zajęć uczestnicy z niepełnosprawnością słuchu i pełnosprawnych (od 5 do 10 osób), intelektualną oraz ruchową poznają podstawowe zasady i techniki tworzenia komiksów; pod okiem profesjonalnego scenarzysty i rysownika komiksów przygotują swoje pierwsze, krótkie, kilku obrazkowe historie. Warsztaty będą miały nie tylko charakter edukacyjny, ale też terapeutyczny.

CUKIERNICZE

uczestnicy warsztatów (od 5 do 10 osób) zostaną wprowadzeni w tajniki cukiernictwa artystycznego; uczestnicy będą doskonalić m.in. swoje umiejętności manualne i koncentrację. W trakcie zajęć poznają technikę, a następnie stworzą dekorację wypieków okolicznościowych. Efekty pracy uczestników zostaną sfotografowane i zamieszczone na stronie CKWZ i w mediach społecznościowych. Warsztat szczególnie adresowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Wrocławia.

  • Warsztaty rozpoczynają się 12 września.
  • Udział jest bezpłatny.
  • Zapisy do 2 września w Dziale Programowym CKWZ.

 

 

Lokalizacja

Centrum Kultury Wrocław Zachód

Chociebuska 4-6, 54-433 Wrocław

Komentarze