Festiwal „Wieczory w Arsenale”. W tym roku jubileusz

Orkiestra Kameralna Wratislavia właśnie świętowała 20 lat działalności, która nierozerwalnie związana jest z festiwalem Wieczory w Arsenale. W tym roku impreza na dziedzińcu Muzeum Militariów odbędzie się także po raz 20. Gospodarzem będą kameraliści pod wodzą niestrudzonego Jana Staniendy, a w programie zarówno muzyka mistrzów na mniejsze składy (wystąpi m.in. Polish Cello Quartet, czy harfistka Malwina Lipiec), jak i nieco lżejszy repertuar (w wykonaniu Mietka Szcześniaka i Tria Krzysztofa Herdzina). Start 26 czerwca, finisz 10 lipca.

  • wieczory w arsenale

    Wieczory w Arsenale od 26 czerwca/fot. Tomasz Walków

  • wieczory w arsenale

    Wieczory w Arsenale od 26 czerwca/fot. Tomasz Walków

  • wieczory w arsenale

    Wieczory w Arsenale od 26 czerwca/fot. Tomasz Walków


Muzyka w pięknych okolicznościach przyrody

Fanom festiwalu nie trzeba go zachwalać, ale zachęcić do przyjścia warto tych, którzy nie zasiadali jeszcze w charakterystycznym, odsłoniętym z boków białym namiocie na dziedzińcu Arsenału. W miejscu, w którym zachwycają stare mury, piękne otoczenie (wierzba przy studni) i śpiew ptaków, zwłaszcza kiedy zapada powoli zmrok. Wieczory w Arsenale przez wiele lat były jedną z niewielu propozycji muzycznych dla melomanów, którzy chcieli wybrać się na koncert w czasie wakacji, kiedy podwoje zamykały filharmonia i opera. Przez ostatnie dwie dekady w ramach festiwalu wystąpiło wielu świetnych solistów, którym z reguły towarzyszyła Orkiestra Kameralna Wratislavia. Zdarzyło się nawet, że solista po występie potrafił zasiąść w orkiestrze, bo Gracjan Szymczak jest jednocześnie pianistą i wiolonczelistą.

XX Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”

XX Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”

Koncert / Klasyczna / W plenerze / Muzyka / ESK
Termin od 26 czerwca 2016 do 10 lipca 2016

Miejsce Arsenał Miejski we Wrocławiu

Zobacz

Orkiestra Wratislavia gospodarzem

W tym roku koncerty odbywać się będą tradycyjnie w trzy dni w tygodniu – w niedzielę, środę i w piątek. Orkiestra Kameralna Wratislavia zagra trzykrotnie – podczas inauguracji symfonie Haydna i Mozarta, także koncert skrzypcowy G-dur Mozarta (26 czerwca), potem 8 lipca m.in. Serenadę na smyczki Elgara i Adagietto ze słynnej V Symfonii Mahlera, a następnie 10 lipca symfonie Haydna i Mozarta.  

Goście festiwalu

Polish Cello Quartet (czyli kwartet wiolonczelowy) zagra utwory komponowane specjalnie na ten skład m.in. przez Kazimierza Wiłkomirskiego (29 czerwca). Z kolei duety na skrzypce i altówkę Bacha, Händla i Mozarta wykonają wspólnie 1 lipca Marta Kowalczyk (skrzypce) i Daniel Palmizio (altówka). Lżejszy repertuar zaplanowano na wieczór 3 lipca, kiedy to wokalista Mieczysław Szcześniak i Trio Krzysztofa Herdzina przygotowali program z piosenkami Beatlesów, Rolling Stonesów, Billa Whitersa, czy Davida Bowie. Szczególnie zapowiada się koncert 6 lipca, bo zabrzmią kameralne utwory Mozarta i Boccheriniego z dużym udziałem instrumentów dętych, a gwiazdą będzie flecistka Agata Igras i oboistka Kama Grott-Tomaszek. Z kolei 9 lipca klasyka w jazzowych aranżacjach i wykonaniu skrzypka Adama Taubitza, wibrafonisty Thomasa Doblera i wiolonczelisty Daniela Pezzottiego.

Bilety na koncerty kosztują 27-70 zł i można je kupić przed wejściem albo przez internet.

Zgłoś uwagę