Dzieci czytają! – imprezy książkowe dla młodych czytelników

Koniec maja i początek czerwca to święto dla najmłodszych czytelników. We wtorek rozpoczyna się Festiwal Literatury dla Dzieci, a w piątek startują Dobre Strony. Targi książki dla dzieci i młodzieży.


Festiwal Literatury dla dzieci popularyzuje literaturę i czytelnictwo także w nietypowy sposób ożywiając książki w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach, spotkaniach autorskich, projektach artystycznych, prezentacji filmów i ilustracji. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć m.in. w Muzeum Pana Tadeusza wystawę najpiękniejszych ilustracji nagrodzonych wyróżnieniem Bolonia Ragazzi. Wieczorem 31 maja „Czytanki przed zachodem słońca” w Muzeum Pana Tadeusza zainauguruje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Będzie czytać utwory Tiny Oziewicz w Muzeum Pana Tadeusza. Kolejne czytanie z okazji „Europy na widelcu” 3 czerwca zrealizuje Robert Makłowicz, smakosz i autor programów telewizyjnych o jedzeniu oraz Szymon Kloska. Przeczytają fragmenty klasycznych powieści dla dzieci na dziedzińcu Arsenału Miejskiego. Obacz czytania rozpoczną się o godz.19, wstęp wolny. Festiwal – oprócz Wrocławia – odbywa się w Krakowie, Gdańsku i Warszawie, ale na swój wielki finał i miejsce przyznawania nagród wybrał Wrocław. Częścią festiwalu jest Gala wręczenia nagrody w plebiscycie na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2015.

Festiwal Literatury dla Dzieci 2016

Festiwal Literatury dla Dzieci 2016

Dla dzieci / Spotkania z autorami / Literatura / ESK / Dzień Dziecka 2016
Termin od 31 maja 2016 do 5 czerwca 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

W najbliższy piątek 3 czerwca ruszają w Hali IASE Dobre Strony. Targi książki dla dzieci i młodzieży. W programie mnóstwo warsztatów dla dzieci, gra miejska i spotkania z pisarzami, wykłady dla dorosłych. W czasie targów zostanie rozstrzygnięty konkurs dla młodych autorów „A to moja bajka właśnie”, na który dolnośląscy uczniowie przysłali kilkaset baśni. Nagrodzone utwory zostaną wydane w książce.

Podczas targów w rejonie Hali Stulecia będzie można spotkać bajarzy i mole książkowe, które będą przeprowadzać kontrole czytania.

Dobre Strony to także konkurs dla wydawców na Najlepszą Książkę dla dzieci lub młodzieży. Fundatorem nagrody w wysokości 30 tys. złotych jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Przyznawana jest ona corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie (okres od 1 maja do 1 maja). Nagroda trafia do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim.

W tym roku zgłoszono do niego pięćdziesiąt tytułów z których jury nominowało do 5 książek – „Kern. Wiersze dla dzieci” (Wytwórnia), „Ignatek szuka przyjaciela” Paweł Pawlak (Nasza Księgarnia), „Morze” Ricardo Henriques, André Letria (TAKO), „Mój cień” (Wytwórnia), „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie” Malina Prześluga (Tashka).

Laureata Nagrody Dobre Strony 2016 poznamy 3 czerwca o godz. 19 podczas uroczystej gali w Ratuszu towarzyszącej 7. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony.

Dobre Strony - piątek

Dobre Strony - piątek

Dla dzieci / Spotkania z autorami / Literatura / ESK / Dla rodziców / Dzień Dziecka 2016
Termin 3 czerwca 2016 od 11:00 do 18:00

Miejsce Hala IASE

Zobacz
Zgłoś uwagę