3. Wrocław.pl na dzień dobry – posłuchaj, czym dziś żyje Wrocław [6.02.2023]
 Wrocław.pl na dzień dobry – posłuchaj, czym dziś żyje Wrocław [6.02.2023] www.wroclaw.pl
Wrocław.pl na dzień dobry – posłuchaj, czym dziś żyje Wrocław [6.02.2023]

W najnowszym odcinku „Wrocław.pl na dzień dobry” świeża dawka newsów z miasta (player znajduje się na samym dole pod tekstem). Wciąż trwają pracę na moście Zwierzynieckim. Remont miał się zakończyć przed nowym rokiem, ale pogoda i skomplikowane detale nie ułatwiają tego. W szpitalu przy Koszarowej we Wrocławiu znajdują się obrazy namalowane przez dr Anna Zmarzły. W dzisiejszym odcinku także o pracy wrocławskich strażaków i zegarmistrzów. Wpłynął wniosek w sprawie organizacji Ligi Konferencji Europy. W maju dowiemy się, że gospodarzem wydarzenia będzie Tarczyński Arena.

Przywitaj dzień z „Wroclaw.pl na dzień dobry”. Dzisiejszy odcinek znajdziesz na końcu tego artykułu oraz na platformie Spotify. A o czym dziś mówimy?

Remont mostu Zwierzynieckiego

Most Zwierzyniecki jest piękny, ale i wymagający. Trwające obecnie prace przy jego remoncie. Nikt jednak nie spodziewał się tu tylu niespodzianek. Niektóre z nich, jak sygnatura kamieniarza z 1896 r. na filarze balustrady wprawdzie nie przeszkadza przy obecnych pracach, ale już pogoda, czy skomplikowane detale wydłużają cały proces remontu. Byliśmy pod mostem, żeby zobaczyć postępy prac. Wyjątkowe zdjęcia z niedostępnych miejsc zobaczycie na wroclaw.pl.

Wystawa obrazów na szpitalnym korytarzu

Galeria obrazów na szpitalnym korytarzu? Czemu nie, skoro ich twórcą jest lekarz. Dr n.med. Anna Zmarzły jest specjalistką chorób wewnętrznych i kierownikiem Ośrodka Żywienia Klinicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się pacjentami, których trzeba żywić dojelitowo lub pozajelitowo, a więc z użyciem specjalnych odżywek i kroplówek.

To terapia ratująca życie. Bez niej osoby, które np. z powodu różnych chorób (np. nowotworów, udarów, operacji) nie są w stanie jeść w zwykły sposób, umarłyby z głodu. Czasem takie leczenie trwa tylko jakiś czas, a czasem całe życie. Wszystkim swoim pacjentom życzę, by jak najszybciej mogli wrócić do naturalnego jedzenia.
tłumaczy dr Zmarzły

W weekendy i podczas wakacji dr Zmarzły maluje farbami akrylowymi i rysuje suchymi pastelami. Obejrzyjcie na wroclaw.pl prace dr n.med. Anny Zmarzły, które zawisły na jednym z korytarzy i w pomieszczeniach Ośrodka Żywienia Klinicznego szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Opowieść o życiu i pracy wrocławskich strażaków

Gdy jest alarm, mają minutę, żeby w pełnym rynsztunku znaleźć się w wozie i wyjechać z jednostki, w nocy 30, góra 60 sekund więcej. Jakim cudem im się to udaje? Co robią, gdy akurat nic się nie dzieje? Gdzie trenują, jedzą, odpoczywają i co wspólnego ma z tym nić Ariadny, piłka nożna albo kuchnia koreańska? Odwiedźcie z nami strażaków z wrocławskiej „siódemki”. Więcej zdjęć i opowieść o ich życiu i pracy na wroclaw.pl.

O pracy wrocławskich zegarmistrzów

W cyklu WROmistrzowie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk opowiada o wrocławskim rzemiośle. - O wrocławiankach i wrocławianach, którzy od lat robią niesamowite rzeczy, budując klimat naszego miasta. Niektóre z tych miejsc znacie, o innych się dowiecie. Jedno jest pewne - wszystkie są niesamowite i z duszą – mówi prezydent Wrocławia. Przeczytajcie o pracy wrocławskich zegarmistrzów, Janusza i Michała Laudańskich.

Kto będzie gospodarzem finału Ligi Konferencji Europy?

Europejskie puchary na Tarczyński Arena? PZPN stara się o finał Ligi Konferencji Europy we Wrocławiu. Kluczowe przy wyborze gospodarza finału Ligi Konferencji Europy może okazać się także doświadczenie Wrocławia i stadionowej spółki w organizowaniu piłkarskich imprez dużego kalibru. Warto przypomnieć, że Wrocław był jednym z miast gospodarzy Euro 2012, to tu w czerwcu zobaczyliśmy mecze Rosji z Czechami, Grecji z Rosją, a także starcie biało-czerwonych, Polska kontra Czechy.

Przez kilka dni organizowaliśmy cykl piłkarskich wydarzeń dla dziesiątek tysięcy kibiców, turystów o bardzo różnym profilu. A dziś regularnie gościmy na wrocławskim stadionie reprezentację Polski, w czerwcu byliśmy świadkami meczu naszej kadry z Walią w Lidze Narodów
mówi Marcin Przychodny, prezes spółki Stadion Wrocław.

Liga Konferencji to trzecie najważniejsze rozgrywki pucharowe na naszym kontynencie, po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Wniosek w sprawie organizacji finału LKE w przyszłym sezonie - 2024/25 już wpłynął do UEFA. Decyzję poznamy późną wiosną, najpewniej w maju.