3. Przydatne informacje
  4. Raporty i badania
  5. Wirtualna Noc Muzeów [BIULETYN WROCLAW.PL]

Od piątku do niedzieli (14-16 maja) będzie trwała Wirtualna Noc Muzeów, w trakcie której obejrzeć można 20 transmisji z wrocławskich muzeów i galerii. Mamy nadzieję, że podczas kolejnych edycji zwiedzimy już te miejsca nie wirtualnie, lecz realnie. Tym bardziej że od soboty rząd zawiesza część obostrzeń.

W wydaniu ponadto rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, zasady szczepień w zakładach pracy i wskazówki dla seniorów, jak najłatwiej i najbezpieczniej dopełnić obowiązku spisu powszechnego.

Biuletyn wroclaw.pl nr 37 from Wroclaw

Pobierz Biuletyn nr 37 w formie pdf

Słońce, piesek i leżaki – czyli plaże miejskie otwierają się dla gości

Kiedy słońce zaczyna przygrzewać, wszyscy ciągną nad wodę. Od kilku lat we Wrocławiu dużą popularnością cieszą się plaże miejskie. W tym sezonie będą działały na szczególnych zasadach od 15 maja. Sprawdź ich lokalizację w biuletynie i www.wroclaw.pl.

Czytaj na s. 5

Dzielne dzieciaki z Przedmieścia Oławskiego

W styczniu pod drzwiami Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki zaczęły pojawiać się dzieci.

– Był lockdown i było zimno. Stanęły przed drzwiami zmarznięte i zapytały, czy mamy kakao. I tak to się właśnie zaczęło – wspomina Kamila Kamińska-Sztark ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej. Dziś Nowe Łąki stały się drugim domem dla 30 dzieci, a w pomoc włączyły się instytucje, firmy i organizacje pozarządowe. Działania są ciekawe, a plany jeszcze ciekawsze.

Czytaj na s. 7

Z lądu, wody i powietrza – walka z komarami trwa

Przez Wrocław płynie pięć większych rzek. Nic więc dziwnego, że komary, związane z wodą, lubią nasze miasto. Ale my – dzięki współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Przyrodniczego – umiemy się już przed nimi bronić. Od 20 lat istnieje wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na podstawie jego raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków. Przeczytaj o  tym, jak miasto walczy z komarami.

Czytaj na s. 9

Radosny ogród Jana Kowala

Pan Jan przeprowadził się z żoną na ulicę Radosną w 1974 r. Trwała tu wówczas budowa sąsiedniego galeriowca i całe podwórko zasypane było gruzem budowlanym. – Kiedy to zobaczyłem, wiedziałem, że coś muszę z tym zrobić. Nie wyobrażałem sobie, żeby mieć widok z okna na hałdy gruzu – mówi Jan Kowal. Zachęcamy do lektury artykułu o tym, jak gruzowisko zamieniło się w piękny ogród. Mało tego! Te niezwykłe aranżacje zostały nagrodzone  srebrnym medalem.

Czytaj na s. 13

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Festiwal odbędzie się od 17 do 23 maja online. Tegoroczna, 6. edycja festiwalu będzie skupiona wokół twórczości Tadeusza Różewicza. Ale czekają nas też spotkania ze współczesnymi poetami i wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydarzenia, które będą miały miejsce w Klubie Proza, obejrzymy na Facebooku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, zaś w ogródku przed Klubem Proza w Przejściu Garncarskim wystawiony zostanie ekran.

Czytaj na s. 17

Wrocławska Krzyżówka

Zapraszamy do wypełnienia kolejnej krzyżówki. Aby wygrać jedną z trzech nagród, wystarczy wysłać hasło SMS-em pod numer 664 072 606 (koszt jednego SMS-a wg taryfy operatora). W treści SMS-a należy wpisać numer biuletynu i po kropce prawidłową odpowiedź.

Regulamin na stronie www.wroclaw.pl/biuletyn.

Krzyżówkę znajdziesz też tutaj

A na osiedlach:

GAJOWICE

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 43 im. Jana Kaczmarka przy ul. Grochowej we Wrocławiu stworzyli plastelinowy teledysk, upamiętniający swojego patrona – współzałożyciela Kabaretu Elita.

NADODRZE

Artyści z grupy KOLEKTYF, specjalizujący się w wielkich malowidłach na ścianach budynków, zaprojektowali specjalny mural nawiązujący do historii osiedla Nadodrze. Przyjdź 15 maja w południe i zobacz, jak będą go tworzyli.

A ponadto:

• Pogoda na tydzień
  • Zniesienie kolejnych obostrzeń
  • Nowe rady Wrocławia
  • Podcasty Wrocławskiego Parku Technologicznego
  • Zgłoś kreatywnych wrocławian do konkursu
  • Tramwaje wracają do Parku Przemysłowego
  • Zmiana kolorów tablic w MPK
  • Skonsultuj Program ochrony środowiska
  • Straż miejska patroluje Wrocław na rowerach
  • Pani Renata zmieniła piec i już nie musi dźwigać węgla
  • Studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego wspierają zwierzaki