4. Galopem na Partynice - otwarcie sezonu wyścigowego
Wyścigi konne na wrocławskich Partynicach Agata Władyczka
Wyścigi konne na wrocławskich Partynicach

Po pięciu miesiącach przerwy rusza sezon na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice. Podczas otwarcia 21 kwietnia zobaczymy 61 koni, które zaprezentują się w gonitwach płaskich i skakanych. Pierwsza rozpocznie się o godz. 14, a ostatnia o 18.10 (w sumie będzie ich 7). Wstęp jest bezpłatny. W tym numerze biuletynu przypominamy także o drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

biuletyn-miejski-wroclaw_pl Nr16 177 2024.pdf from Wroclaw

Ponadto piszemy o nowej wystawie przypominającej życie Ludwika Rajchamana, założyciela UNICEF-u, która stanie w Rynku 18 kwietnia. Zachęcamy do zgłoszenia osiedlowych działań w ramach Mikrograntów i do udziału w wydarzeniach z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej.

O czym jeszcze przeczytamy w nowym numerze biuletynu?

Twój głos ma znaczenie! W niedzielę idź i zagłosuj

Dlaczego 7.04 prawie połowa wrocławian uprawnionych do głosowania nie poszła do urn? Ci, którzy się przy nich stawili, mówili, że to ich obowiązek. Pytamy wrocławian, co sądzą o uczestnictwie w wyborach i przypominamy, że 21 kwietnia w drugiej turze prezydent Jacek Sutryk zmierzy się z Izabelą Bodnar.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: O tym, czy wrocławianie pójdą do urn liczniej niż w pierwszej turze przekonamy się w niedzielę 21 kwietnia Tomasz Hołod

Wrocławska Galeria Neonów zostaje przy Ruskiej

Miasto Wrocław i fundacja Neon Side Wrocław jest po ważnych i wiążących rozmowach. Po najbliższej sesji Rady Miejskiej 18.04 zostanie podpisana umowa na ekspozycję neonów. Z przedstawicielami fundacji spotkał się wiceprezydent Jakub Mazur i prezydent Jacek Sutryk. Ustalono najważniejsze elementy porozumienia.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Neony w podwórku przy Ruskiej 46c Tomasz Hołod
Neony w podwórku przy Ruskiej 46c

W przedszkolach są jeszcze wolne 2 tysiące miejsc

W tegorocznej rekrutacji do publicznych przedszkoli we Wrocławiu przygotowanych zostało ponad 6,5 tys. miejsc. Rodzice kandydatów złożyli ok. 5,3 tys. wniosków. W systemie rekrutacyjnym na www.rekrutacje.edu.pl i w placówkach można już sprawdzać listę zakwalifikowanych.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Dwóch chłopców z grupy Wrocławskie Krasnale bawi się w swojej sali w Przedszkolu 141 przy al. Hallera Oleksandr Poliakovsky

Jako pierwsi wydzierżawią podwórko za złotówkę

Aby zachęcić mieszkańców wspólnot do brania spraw w swoje ręce, powstał w mieście program wydzierżawiania gminnych podwórek za symboliczną złotówkę. Jest pierwsza wspólnota mieszkaniowa, która zgłosiła się do programu „Nasze podwórko” i otrzyma 100 tys. zł na aranżację wnętrza.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Przy ul. Długosza 62 pojawią się: ławki, wiaty śmietnikowe i nasadzenia Wrocławskie Mieszkania
Przy ul. Długosza 62 pojawią się: ławki, wiaty śmietnikowe i nasadzenia

Jazz nad Odrą: sześć dni muzycznej uczty

Od 23 do 28 kwietnia Wrocław będzie celebrować 60 lat festiwalu. Impreza od zawsze gościła rzesze wybitnych artystów jazzowych, ale też wspierała młodych muzyków. W tym roku kilkanaście wydarzeń w trzech lokalizacjach rozgrzeje publikę do czerwoności.

Czytaj na s. 17

Powiększ obraz: Historia festiwalu Jazz nad Odrą zaczęła się w 1964 roku i trwa do dziś. Na zdj. klub festiwalowy Vertigo Sławek Przerwa

Lokalni wojownicy znów rozgrzeją Orbitę

Contra MMA5, czyli sztuki walki w klasycznym wydaniu znów zawitają do stolicy Dolnego Śląska. 11 maja w Hali Orbita kibice zobaczą 13 walk, z czego 9 to starcia zawodowe w formułach K1 i MMA.

Czytaj na s. 19

Powiększ obraz: 13 starć na V edycji Contra MMA może obejrzeć nawet 2500 widzów. Bilety kupicie na www.contramma.pl Gosia Herl

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

SZCZEPIN: Z górki na pazurki wprost na... zjeżdżalnię

Wcześniej płaska przestrzeń z licznymi ścieżkami wydeptanymi przez przechodniów, obecnie miejsce wypoczynku, rekreacji i zabawy. Tak właśnie wygląda teraz podwórko w kwartale ulic: Zachodniej, Zielonogórskiej, Ścinawskiej i Lubińskiej na Szczepinie.

Czytaj na s. 12

LIPA PIOTROWSKA: Zwiedź Muzeum Militarne w Forcie Piechoty nr 9

Schrony wartownicze, stanowisko ogniowe, prawdziwy czołg, pojazd SKOT i samolot, a także armaty – wszystko to można zobaczyć na własne oczy, a nawet dotknąć w każdą niedzielę w Społecznym Muzeum Militarnym przy ul. Pełczyńskiej 33.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Ludwik Rajchman: Polak, który założył UNICEF
  • Pomysły na osiedlowe działania zgłoś od 1 do 15.05
  • Lada dzień nowa Pesa wyruszy na tory
  • Tramwaj bliżej Jagodna – przetarg w maju
  • Wiemy, jaka firma rozbuduje Port Lotniczy Wrocław
  • Nabór na studia oficerskie – rekordowe limity
  • Gdzie za darmo wysterylizować psa albo kota?
  • Studenci, skrzyknijcie się i odnówcie mural w zoo
  • Film „Amadeusz” z muzyką na żywo w Hali Stulecia
  • Kolorowa Europa: świętujmy razem wejście do UE
  • Śmieciowe ABC od Ekosystemu