4. Tym dolnośląskim miastom przybyło najwięcej mieszkańców
Siechnice, Środa Śląska, Trzebnica - m.in. w tych miastach na Dolny Śląsku w ciągu ostatnich 20 lat przybyło mieszkańców Wikipedia

Wiele miast i miasteczek w Polsce, w tym także na Dolnym Śląsku, wyludnia się. Są jednak "perełki", które przeciwstawiają się ogólnym trendom. Oto dziewięć dolnośląskich miast, które w ciągu ostatnich 20 lat nie tylko nie straciły, a wręcz zyskały mieszkańców. Wśród nich jest także Wrocław, ale nie jest on rekordzistą, któremu ludności przybyło aż o 172 procent! Zobaczcie, które dolnośląskie miasta nie mogą narzekać na to, że wymierają.

Oto miasta Dolnego Śląska, którym przybyło mieszkańców

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. W latach 2002-2022 drastycznie spadła liczba ludności w wielu miejscowościach w Polsce. Na portalu polskawliczbach.pl możemy zobaczyć zestawienie opierające się o dane z GUS na koniec 2002 i 2022 r. Zdecydowanej większości miast w Polsce spada liczba mieszkańców. Ale są też nieliczne wyjątki, którym ludności przybywa.

Oto miasta na Dolnym Śląsku, w których w latach 2002-2022 zwiększyła się liczba mieszkańców!

Dane użyte w zestawieniu pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i przedstawiają stan na 31 grudnia 2022 roku.

Czytaj także: Te dolnośląskie miasta wymierają! Przez 20 lat straciły najwięcej ludności

Wrocław także ma coraz więcej mieszkańców

Negatywnym trendom przeciwstawia się m.in. Wrocław, który w ciągu ostatnich 20 lat zanotował przyrost liczby ludności. W 2002 r. było to 639 150 osób, a w 2022 r. 674 079, co oznacza wzrost o 5,5 proc. Pamiętać przy tym należy, że Wrocław, jak każda aglomeracja w Polsce, podlega trendom związanym z migracją ludności: niektórzy wolą mieszkać poza granicami dużych miast, choć nadal w ich bezpośrednim sąsiedztwie, korzystając z infrastruktury i możliwości, jakie oferują.