4. „Tylko Ciemność” – w piątek protest samorządowców w Warszawie. Ludzie wyjdą na ulice też we Wrocławiu [SZCZEGÓŁY]
3 października ubiegłego roku, w Warszawie, samorządowcy, korporacje, stowarzyszenia samorządowe z całej Polski i organizacje pozarządowe wspierające samorząd protestowali przeciwko destrukcyjnej dla samorządów i mieszkańców polityce rządu. UM Wrocławia

Samorządowcy z całej Polski organizują wielki protest pod hasłem „Tylko Ciemność” przeciw gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztów życia. Główna manifestacja odbędzie się w Warszawie, pod Sejmem RP, w piątek, 7 października. Start o godz. 12.30. Tego samego dnia przeciwko polityce rządu protestować będą wrocławianie. Od godz. 17 w centrum miasta mogą być utrudnienia na drogach. Oto szczegóły.

– Nie godzimy się na to, aby miasta i gminy musiały stawać przed dylematem czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe czy gasić latarnie na ulicach. Nie pozwólmy, żeby społeczeństwo lokalne musiało płacić za horrendalne i nieuzasadnione nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa! Tylko razem możemy powstrzymać gigantyczne podwyżki cen energii! – pisze na swojej stronie Ruch Samorządowy TAK dla Polski, jeden z organizatorów (w proteście biorą też udział: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich i Związek Powiatów Polskich).

Na warszawski protest jedzie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, grupa radnych miejskich oraz samorządowców innych miast z Dolnego Śląska.

Rząd działa nieodpowiedzialnie, a samorządy tracą Samorządowcy wyliczają:

• przez ostatnie lata rząd skutecznie zahamował inwestycje odnawialnych źródeł energii,
  • pieniądze z opłat emisyjnych nie są przeznaczane na cele związane z budowaniem alternatywnych źródeł energii, a samorządy skutecznie pozbawiono wpływu na funduszy ochrony środowiska,
  • rząd już kilkakrotnie pozbawił wspólnoty lokalne wypracowanego przez miasta i gminy dochodu z PIT,
  • ograniczył subwencję oświatową i obciąża coraz większą częścią kosztów finasowania oświaty samorząd.

– A teraz stawia samorządy w sytuacji bez wyjścia – musimy anulować przetargi, w których spółki skarbu Państwa proponują nam rachunki za prąd do 700 % wyższe niż w roku ubiegłym. Nieodpowiedzialna polityka monetarna i gospodarcza rządu oraz 16 % inflacja bezpośrednio uderza w mieszkańców małych ojczyzn. Zamiast łagodzić negatywne skutki inflacji, rząd podnosi ceny energii wspólnotom lokalnym – informuje na swojej stronie Ruch Samorządowy TAK dla Polski.

Protest też we Wrocławiu. Uważajcie w piątek na korki!

Także w piątek odbędzie się protest we Wrocławiu przeciwko obecnej władzy, drożyźnie i inflacji. 7 października, w godzinach od 17.00 do 20.00, na trasie przejścia protestu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Trasa przejścia protestu we Wrocławiu:

• rozpoczęcie w Rynku koło pręgierza,
  • potem przemarsz ulicami Świdnicką,
  • Kazimierza Wielkiego,
  • Św. Mikołaja,
  • następnie przez plac Jana Pawła II i Solidarności do ulicy Sikorskiego.