wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie bulwary w centrum miasta. Warto się tam wybrać na spacer nawet w styczniu. Zobacz zdjęcia

Gdzie znajduje się dom z herbem albo budynek między basztami? Jak wyglądały średniowieczne mury Wrocławia? W jakim miejscu stał młyn na Kępie Mieszczańskiej? Dowiedzieć się tego można z krótkiego spaceru w centrum miasta.

Reklama

Nadodrzańskie bulwary na Kępie Mieszczańskiej to teraz ogólnodostępna trasa spacerowa, dzięki inwestycjom, jakie prowadzone są tu od kilku lat. Większość z nich została ukończona, a pierwsi lokatorzy już się wprowadzili, zarówno do budynków dawnego szpitala wojewódzkiego, jak i powstałych na Kępie Mieszczańskiej. Po obu stronach Odry, dzięki tym inwestycjom, wrocławianie mają dziś przestrzeń do wypoczynku, spacerów i okazję, by odkrywać znajdujące się w tym miejscu ślady dawnego Wrocławia.

Nowe-stare bulwary są okazją do poznania historii miasta

Nowe inwestycje prowadzone w ścisłym centrum miasta wpłynęły na całą okolicę i dzięki ich realizacji, zachowano zabytkowe przestrzenie. Ocalono na przykład kompleks dawnego, Wojewódzkiego Szpitala im. Józefa Babińskiego, zamkniętego w 2007 r. Na placu zaś, wzdłuż ceglanego budynku szpitala, powstał zieleniec z ławkami i placem zabaw. W parterze kompleksu otwierają się też kolejne punkty usługowe, co gwarantuje spacerowiczom zaopatrzenie w kawę na dalszą część spaceru.

Średniowieczny arsenał, dom z herbem, baszty i Bulwary Staromiejskie

Okalająca plac zabudowa to przeplatanka nowych budynków z istniejącymi tu nawet już kilka wieków, jak ten najbardziej okazały, ceglany budynek szpitala. Budzący upiorne skojarzenia jeszcze kilka lat temu, któremu nie dawano żadnych szans na przetrwanie, dziś - wyremontowany - aż błyszczy. Na zieleńcu odsłonięto i wyeksponowano również średniowieczne mury obronne, a tuż obok znajduje się muzeum w Arsenale (jednym z najstarszych obiektów obronnych w Europie), które można zwiedzić. 

Ciekawostką w poszpitalnym kompleksie jest ,,Dom z herbem'', który był jednym z budynków fundacji Marii Johanny Pulvermacher, z domu Rieß. Budynek położony najbliżej mostu Sikorskiego, zaprojektowany został przez Richarda Konwiarza i budowniczego miejskiego Alfreda Weista. Budowę zrealizowano w latach 1935-1936. W tym obiekcie również znajdowały się sale szpitalne, a dzisiaj powstają mieszkania. Ten budynek znany jest najbardziej z okrągłego herbu Wrocławia, znajdującego się nad zachodnim wejściem do budynku. Choć został skradziony kilka temu, powróciła jego wierna kopia, wykonana przez inwestora. 

Mostem Sikorskiego na wyspę

Zaskoczeni zmianami w tej okolicy będą nawet wieloletni mieszkańcy Wrocławia. Kępa Mieszczańska znana była przed kilku laty z hurtowni akcesoriów i dekoracji dla imprez okolicznościowych. A kilkadziesiąt lat wcześniej, po 1945 r., znajdujące się tu poniemieckie koszary wojskowe, zajęte zostały przez Milicję Obywatelską. Po tej działalności ślad odnaleźć można jeszcze w jednym miejscu. Jest to niemal szczelnie ogrodzony plac, który szpecą ruiny dawnej zabudowy.

Kępa Mieszczańska z przemysłową historią

Dla średniowiecznego Wrocławia Kępa pełniła funkcję nabrzeża przeładunkowego, tu znajdowały się także magazyny oraz młyny. Ich odnalezione przy kolejnych przebudowach konstrukcje obejrzeć można na niewielkiej wystawie stałej, znajdującej się między mostami Pomorskimi, w holu nowej zabudowy mieszkaniowej. Z tej strony również wejść można na tereny spacerowe bulwarów i rozpocząć podróż

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl