4. 1 marca rusza wypłata wyższych emerytur i rent. Kiedy będzie 13. i 14. emerytura? [TERMINY, WYSOKOŚĆ]
Na zdjęciu widać banknoty i kopertę z napisem ZUS shutterstock
Na zdjęciu widać banknoty i kopertę z napisem ZUS

To dobra wiadomość dla wszystkich seniorów. 1 marca 2023 roku ruszy pierwsza transza wypłat wyższych, bo zwaloryzowanych, emerytur i rent. Zobaczcie, o ile wzrosną emerytury i renty oraz inne świadczenia, a także kiedy będzie wypłata 13. i 14. emerytury.

W tym roku na 1 marca emeryci i renciści czekali z niecierpliwością. Trudno się dziwić, bo za sprawą inflacji dochody emerytów i rencistów w 2023 r. znacznie spadły (Główny Urząd Statystyczny podał, że w styczniu inflacja w Polsce wyniosła 17,2 proc. rok do roku).

1 marca emerytury i renty wzrosną o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto

W galerii zdjęć zobaczcie najważniejsze zmiany, zasady i wysokość wypłat.

Waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych z ZUS, KRUS i systemu mundurowego w 2023 r. obejmie łącznie około 10,3 mln osób.

O ile wzrosną emerytury i renty w 2023 roku?

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku przypomina, że waloryzacja jest robiona automatycznie a to oznacza, że do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków o podwyższenie emerytury o wskaźnik waloryzacji. Bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej wypłaty. Wystarczy kwotę brutto emerytury pomnożyć przez 114,8 proc.

Przykładowo, osoba, której emerytura wynosi obecnie najniższą gwarantowaną kwotę, czyli 1338,44 zł. Po waloryzacji otrzyma 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to dodatkowe 3000 zł.

• Emerytura w wysokości 2000 zł wzrośnie o 296 zł do kwoty 2296 zł. Oznacza to dodatkowe 3552 zł w skali roku.
  • Emerytura w wysokości 3 tys. zł, będzie wynosiła po waloryzacji 3444 zł (wzrost o 444 zł). Co przełoży się na 5328 zł podwyżki w skali roku (kwoty brutto).

Od 1 marca wyższy będzie dodatek pielęgnacyjny w 2023 r.

Podwyżką objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne. Najpopularniejszy z nich - dodatek pielęgnacyjny wyniesie 294,39 zł.

Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ile wyniesie podwyżka?

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy gwarantowana kwota podwyżki wynosi 187,50 zł brutto, a w przypadku emerytury częściowej 125 zł brutto.

W 2023 r. emeryci dostaną wyższe trzynastki i czternastki. Jaka będzie wysokość 13. i 14. emerytury w 2023 r.?

Seniorzy w 2023 r. mogą liczyć na waloryzację także 13. i 14. emerytury. Trzynastka wypłacana jest ostatniego dnia marca ze świadczeniami za kwiecień. Natomiast czternastki (jeśli będą takie sama zasady jak w 2022 r.) ZUS wypłaci seniorom we wrześniu i październiku. Wysokość 13. i 14. emerytury w 2023 r. będzie podwyższona z 1338,44 zł do 1588 zł brutto (1445,48 zł netto).