4. „Miasto z Piernika” w Kolejkowie. To najbardziej pachnąca i smaczna wystawa we Wrocławiu! [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]
„Miasto z Piernika” w Kolejkowie (na zdjęciu) jest czynne w Sky Tower. To wielka turystyczna atrakcja Wrocławia fot. Oleksandr Poliakovsky

Wystawa, palce lizać! Nam od samego patrzenia ślinianki pracują jak oszalałe! A zapach korzennych przypraw unosi się w rozświetlonym kolorowymi lampkami miasteczku. Urocze chatki, ludziki i zwierzątka są stworzone w całości z lukrowanego piernika, a dookoła nich przejeżdżają pociągi z czekolady. „Miasto z Piernika”, jedyna taka na świecie wystawa, czeka na odwiedzających w Kolejkowie we Wrocławiu od dzisiaj (23 listopada) do końca lutego.

„Miasto z Piernika” to ponad półtorej tony korzennego ciasta, piernikowy ratusz, kościół, zoo, domek Baby Jagi, dworzec, młyn i setki piernikowych chatek.

„Miasto z Piernika” w Kolejkowie w Sky Tower. Kilogramy miodu, przypraw i...

Świąteczny zapach to efekt użycia 140 kilogramów miodu i 40 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru, do którego modelarze wykorzystali 321 jaj, 168 cytryn i 365 kilogramów cukru pudru.

Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych.

Pierwsza wzmianka o wypiekaniu pierników pochodzi z 7 lutego 1293 roku z Dolnego Śląska. To najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej! Dolnośląskie pierniki są, więc o 90 lat starsze od pierników toruńskich, o których pierwsze wzmianki pojawiły się dopiero w 1380 roku
piernikarz Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki

„Miasto z Piernika” w Kolejkowie w Sky Tower. Nowe kamienice i wrocławskie zoo

W tym roku „Miasto z Piernika” we Wrocławiu otwarte jest już po raz drugi i jest prawie dwa razy większe. Dobudowano nowe kamienice, odzwierciedlono wrocławskie zoo wraz ze zwierzętami i postawiono chatkę na kurzej łapce, a wszystkie elementy ozdobiono słodkim, kolorowym lukrem.

Jedyna tego typu na świecie piernikowa makieta powstawała przez kilka miesięcy i również tym razem można oglądać wystawę z efektem dnia i nocy.

Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Efekt jest wart wielu miesięcy pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika. Chcieliśmy pokazać odwiedzającym prawdziwą, świąteczną wystawę, a jednocześnie wprowadzić ich w wyjątkowy klimat świąt
twórca Kolejkowa, Jakub Paczyński

„Miasto z Piernika” w Kolejkowie w Sky Tower. Ręcznie robione figurki

Po raz pierwszy również wśród pierników zamieszkają cukrowe figurki inspirowane klasycznymi baśniami spod ręki Mistrzyni Świata i Polski w dekoracji tortów. W chatce na kurzej łapce mieszka Baba Jaga, a w korzennym lesie zgubili się Jaś i Małgosia. Słodka, roztaczająca zapach cynamonu i imbiru makieta będzie nie lada gratką dla rodzin z dziećmi, miłośników kolejnictwa jak i słodkości.

- Figurki zostały ręcznie wymodelowane z masy cukrowej. Wszystkie detale od stóp do głów namalowałam jadalnymi barwnikami i lukrem królewskim. Każda z figurek to nie tylko wiele godzin pracy, ale i mnóstwo włożonego w nie serca i cierpliwości. Słodkie postacie świetnie odnajdują się w otoczeniu korzennych pierników tworząc unikatowy baśniowy świat - opowiada Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIPGC Milano 2019.

Zwiedzanie makiety możliwe jest już od 23 listopada. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek to także świetny pomysł na świąteczną wycieczkę.

„Miasto z Piernika” w Kolejkowie w Sky Tower. Godziny otwarcia, adres i ceny biletów

Kolejkowo jest czynne także w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego i jego zwiedzanie odbywa się w ramach zakupionego biletu.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. Odwiedzający mogą zobaczyć życie na wsi, potowarzyszyć turystom podczas górskich wypraw, wziąć udział w akcji ratunkowej czy zobaczyć jeżdżące po torach pociągi, pływający statek i autentyczne, historyczne budowle Dolnego Śląska.

• Kolejkowo znajduje się w Sky Tower, I piętro, ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu.
  • Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta.
  • Bilet wstępu kosztuje 32 zł – normalny i 26 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych).
  • Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Źródło: materiały prasowe