3. Wszystkich Świętych we Wrocławiu 1 listopada 2024 – dojazd na cmentarz, dni wolne, zwyczaje [ZOBACZ SZCZEGÓŁY]
  4. Krypta pod kościołem dominikanów skrywa tajemnice sprzed wieków [ZDJĘCIA]
Krypta pod kościołem dominikanów we Wrocławiu www.wroclaw.pl / Tomasz Hołod
Krypta pod kościołem dominikanów we Wrocławiu

W kryptach pod dominikańskim kościołem św. Wojciecha przez wieki chowani byli zakonnicy i osoby świeckie. Pomiędzy fragmentami trumien widać szczątki zmarłych.

Kościół św. Wojciecha na placu Dominikańskim ma historię sięgającą XII wieku. Świątynia stała w tym miejscu, jeszcze zanim przejęli ją dominikanie w 1226 r., którzy przybyli do miasta pod wodzą Czesława Odrowąża. Charyzmatyczny zakonnik był jedną z najbardziej wpływowych osobistości średniowiecznego Wrocławia. W XVIII wieku został ustawiony jest kult, a od lat 50. błogosławiony Czesław jest patronem stolicy Dolnego Śląska.

Szczątki błogosławionego znajdują się w sarkofagu w kaplicy błogosławionego Czesława. Sam sarkofag jest ozdobiony medalionami ze scenami z biografii średniowiecznego duchownego.

Sarkofag nadburmistrza Poznania u wrocławskich dominikanów

Równie interesujące miejsce to krypty kościoła dominikanów. Podziemia nie są na co dzień udostępniane do odwiedzania. Panuje w nich specyficzny mikroklimat, który sprawił, że szczątki uległy mumifikacji. Można się o tym przekonać na własne oczy. Trumna, w której przed kilkuset laty pochowano jednego z zakonników rozpadła się ze starości i spomiędzy desek wystaje zasuszona stopa zmarłego.

W kryptach są nie tylko sarkofagi i trumny duchownych, lecz również świeckich. Jednym z najbardziej okazałych jest sarkofag XVIII-wiecznego nadburmistrza Poznania.

Dzisiaj ciała dominikanów zmarłych we Wrocławiu składane są w kwaterze zakonnej na cmentarzu przy ul. Bujwida.