4. Józef Sánchez del Río, meksykański święty, zginął w wieku 15 lat. Jego relikwie trafiły do Wrocławia
Na zdjęciu obraz z wizerunkiem chłopca na przystrojonym ołtarzu w kościele www.wroclaw.pl
Na zdjęciu obraz z wizerunkiem chłopca na przystrojonym ołtarzu w kościele

Relikwie zamordowanego w wieku 15 lat meksykańskiego świętego Józefa Sáncheza del Río zostały sprowadzone do wrocławskiego kościoła pw. św. Antoniego z Padwy we Wrocławiu. Przeczytajcie i dowiedzcie się, kim był Józef Sánchez del Río. Relikwie jakich innych świętych możemy zobaczyć we wrocławskich kościołach?

Relikwie 15-letniego Józefa Sánchez del Río trafiły do wrocławskiej parafii pw. św. Mikołaja dzięki staraniom ojca Marcina Sylwana Wirkowskiego z zakonu paulinów. Duchowny w Meksyku odwiedził sanktuarium maryjne w Guadalupe oraz miasteczko Sahuayo, gdzie w sposób szczególny czczony jest meksykański święty.

Kuchcik w antyrządowej partyzantce

Józef Sánchez del Río zginął w lutym 1928 r. Wcześniej śladem starszych braci wstąpił do antyrządowej partyzantki nazywanej Cristeros. Katoliccy powstańcy przeciwstawiali się ówczesnym władzom, które wprowadzały restrykcyjnie antyklerykalne prawo. Zbrojny protest przeciwko terrorowi rządu Plutarcha Callesa trwał trzy lata. W tym czasie zginęło ok. 90 tys. Meksykanów, głównie z rąk wojsk rządowych.

Nastoletni Jose w oddziale Cristeros miał drobne zadania: opiekował się końmi, gotował, był trębaczem. Kiedy został pojmany, poddano go torturom. Żołnierze próbowali wymusić na chłopcu, aby wyrzekł się wiary. Według przekazów tuż przed śmiercią miał zawołać „Niech żyje Chrystus Król!”.

W Meksyku 15-latek od wielu lat jest czczony. Świętym ogłosił go papież Franciszek w 2016 r. W niedzielę, 19 lutego, wprowadzono jego relikwie do wrocławskiego kościoła św. Mikołaja przy ul. Antoniego.

Relikwie świętych we wrocławskich kościołach

Sprowadzenie relikwii meksykańskiego świętego to kolejne tego typu wydarzenie w ciągu ostatnich miesięcy we Wrocławiu. Jesienią do kościoła uniwersyteckiego umieszczono relikwie świętej Kingi Węgierskiej, żony piastowskiego księcia Bolesława V Wstydliwego.

Powiększ obraz: Sarkofag ze szczątkami bł. Czesława w kościele dominikanów we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Sarkofag ze szczątkami bł. Czesława w kościele dominikanów we Wrocławiu

Natomiast w 2017 prymas Czech kard. Dominik Duka ofiarował wrocławskiej parafii pw. świętych Doroty, Stanisława i Wacława, relikwiarz z fragmentem kości tego ostatniego. Tym samym w świątyni przy ul. Świdnickiej są szczątki wszystkich trojga patronów.

We wrocławskiej katedrze znajduje się około stu relikwii świętych, m.in. św. Jadwigi Śląskiej, Jana Pawła II, a u dominikanów jest sarkofag ze szczątkami błogosławionego Czesława Odrowąża, XIII-wiecznego zakonnika, patrona Wrocławia.

Bogatą kolekcję szczątków świętych lub przedmiotów przez nich używanych ma parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. W kościele na Muchoborze można się modlić przy relikwiach m.in. libańskiego eremity św. Charbela Makhufa, św. Faustyny Kowalskiej, bł. Jerzego Popiełuszki oraz błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, polskich franciszkanów zamordowanych w 1991 r. w Peru.