4. Walki o Festung Breslau. 79 lat temu rozpoczęła się zagłada miasta. Zobaczcie archiwalne zdjęcia
Dwóch żołnierzy Armii Czerwonej na stanowiskach strzeleckich w wybitych oknach kamienicy, Wrocław 1945 rok. źródło: fotopolska.eu

Walki o Festung Breslau. Wojska radzieckie zamknęły Wrocław w kotle już w połowie lutego. 22 lutego rozpoczął się szturm na miasto. Walki ciągnęły się przez niemal 3 miesiące. W ich wyniku doszczętnie zniszczone zostały całe kwartały zabudowy. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Wrocławia z 1945 r.

Do 21 lutego czerwonoarmiści zdążyli zająć kilka peryferyjnych osiedli, wsi i miasteczek, takich jak Żerniki, Złotniki, Klecina, Oporów, Partynice, Ołtaszyn i Brochów. 22 lutego rozpoczął się szturm. Radziecka 6 Armia nacierała od południa, opanowując krok za krokiem tereny położone w rejonie dzisiejszych ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera.

Jak wyglądał Wrocław w okresie od lutego do maja 1945? Zobaczcie w galerii zdjęć, pochodzących ze zbiorów fotopolska.eu.

Przeczytaj również: Oblężenie i upadek Festung Breslau. Początek polskiego Wrocławia