Jakość powietrza: dobra

4. Cierniogaj, Kozonowo, Mały Ciążyn... Jak nazywało się twoje osiedle tuż po wojnie? Sprawdź na starej mapie!

Cierniogaj, Kozonowo, Mały Ciążyn. Rozpoznajecie te nazwy? Na mapie Wrocławia z lat 40. znajdziecie takich ciekawostek więcej. Udostępnił ją w dobrej rozdzielczości pan Wojciech Janiak z Biskupina. Mapa musiała powstać w latach 1945-1948. Wiele z widniejących na niej nazw zmienionych zostało bowiem później ministerialnym rozporządzeniem. Jego datę znamy. Nazwy osiedli zmieniły się 1 czerwca 1948 roku.

Cierniogaj, Mały i Wielki Ciążyn

W dawnych czasach Gay (1320), Gayo (1336), Dirngay (1579), Dürrgoy (1845). Jak wyjaśnia Zygmunt Antkowiak w "Starych i nowych osieldach Wrocławia", przedrostek Dürr oznaczał "suchy, jałowy". Czyli - suchy gaj. Wieś włączona została w granice Wroclawia w 1904 roku. Po wojnie, w trakcie spolszczania wszystkich nazw miejscowych, osiedle nazwano Cierniogajem. Nazwę Tarnogaj zaproponował prof. Witold Taszycki. Została potwierdzona urzędowo 1 czerwca 1948 roku.

Dzisiejsze Księże nosiło w pierwszych latach po wojnie nazwy Mały Ciążyn i Wielki Ciążyn.

Kożuchów i Bartków na Wielkiej Wyspie

Dzisiejszy Biskupin był... Kożuchowem. To efekt pomyłki w interpretacji średniowiecznej łacińskiej nazwy Cochethov. Dawna osada swoją nazwę zawdzięcza kogutowi. A taką przynajmniej miejmy nadzieję. Koczot to w dawnej polszczyźnie kogut, ale także alfons, osoba utrzymująca dom publiczny. (Co pokazuje, że lingwistyka to jednak grząski temat.)

XVIII-wieczna niemiecka nazwa Bischofswald (las biskupi) brzmiała już nieco dostojniej i tak, w 1948 roku osiedle zostało Biskupinem. Co ciekawe, dawna ulica Marii Huth - ostatniej właścicielki gminy Bischofswalde przed jej włączeniem do Wrocławia w 1928 roku - do dziś nosi nazwę ulicy Kożuchowskiej.

Bartoszowice (dawne Barteln) były natomiast przez krótki czas nazywane Bartkowem.

Gądawa i Kozoniowo

Ciekawe nazwy znajdziemy także po zachodniej stronie miasta. Gądów Mały był parę lat Gądawą. Jego nazwa pochodzi od folwarku Gandow, pojawiającego się w dokumentach w 1305 roku. Przed wojną znajdowało się tu lotnisko Klein Gandau, funkcjonujące także później, w czasach PRL.

Kozanów (średniowieczny Cosanow) przetłumaczono początkowo na Kozaniowo. Kuźniki były natomiast Hermanowem (ulica Hermanowska nazywa się tak do dziś). Nazwa tego osiedla jest dość swobodnym nawiązaniem do niemieckiego Schmiedefeld, czyli "pole kowala".

Kto stoi za powojennymi nazwami wrocławskich osiedli i ulic?

Za ojca większości nazw ulic w powojennym Wrocławiu uważa się Andrzeja Jochelsona. Od 6 listopada 1945 był urzędnikiem z Komisji do Zmian Nazw Ulic w Zarządzie Miejskim m. Wrocławia. Pracował pod okiem prof. Witolda Taszyckiego, jednego ze współorganizatorów polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. W przypadku nazw osiedli, w dokumentach pojawia się często nazwisko właśnie prof. Taszyckiego.

O Andrzeju Jochelsonie możecie przeczytać więcej w artykule „Andrzej Jochelson… i jego nowo nazwany Wrocław”.

Jak nazywało się twoje osiedle tuż po wojnie? Sprawdź na mapie

Mapę w dużej rozdzielczości możecie pobrać poniżej. Plik waży 22,8 MB.