4. Uhonorowali Harivansha Rai Bachchana, najsłynniejszego indyjskiego poetę. Zobacz specjalny prezent z Wrocławia
Na zdjęciu w środku ławka, specjalny prezent z Wrocławia. Po prawej stronie, Amitabh Bachchan, Magdalena i Kartikey Johri Konsulat Honorowy Republiki Indii

W Indiach, w posiadłości Amitabh Bachchan, gwiazdora bollywodzkiego kina, stanęła niecodzienna ławka w kształcie księgi, którą wykonano we Wrocławiu. Są tam słowa ojca gwiazdora – Harivansha Rai Bachchana, który jest najsłynniejszym indyjskim poetą XX wieku. Hinduska gwiazdor bollywodzkiego kina gościł już we Wrocławiu z inicjatywy Kartikey Johri, Konsula Honorowego Republiki Indii.

Z okazji 119. urodzin dr Harivansh Rai Bachchan, najsłynniejszego indyjskiego poety XX wieku piszącego w języku hindi – ręcznie wykonana we Wrocławiu ławka z wyrytymi słowami poety Madhushala stanęła w ogrodzie Państwa Amitabh Bachchan.

Prezent przekazał 28 listopada Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu. Podkreśla on, że to wyraz szacunku, sympatii i nieustającego podziwu dla twórczości znakomitego poety.

– Kolejnym krokiem będzie dostępny dla wrocławskich studentów księgozbiór ofiarowany przez rodzinę Państwa Bachchan, ale o tym niebawem… – mówi Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii.

Amitabh Bachchan dziękuje konsulowi Kartikey Johri i Wrocławiowi

Amitabh Bachchan na swoim blogu podziękował wrocławskiemu konsulowi za prezent.

– Wrocław w Polsce został ogłoszony przez UNESCO Miastem Dziedzictwa, a tamtejszy uniwersytet prowadzi naukę języka hindi. To chwila wielkiej dumy dla Indii – napisał Harivansh Rai Bachchan.

Dr Harivansh Rai Bachchan jest uznawany za najważniejszego XX-wiecznego artystę tworzącego w języku hindi. Jest laureatem wielu nagród literackich i wyróżnień państwowych, jego utwory były wykorzystane w wielu filmach i utworach muzycznych, uchodzi za symbol kinematografii Bollywod. Artystyczne tradycje podtrzymuje syn pisarza – Amitabh Bachchan, bollywodzki gwiazdor i producent filmowy, który ma w dorobku udział w 180 filmach. Jest także aktywnym promotorem kultury i sztuki Indii.

Amitabh Bachchan z wizytą we Wrocławiu

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 r. Amitabh Bachchan, gwiazdor bollywodzkiego kina gościł we Wrocławiu. Spotkał się m.in. z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem. Odsłonił też nowego wrocławskiego krasnala. Figurka ma twarz jego ojca – Harivansha Rai Bachchana, najsłynniejszego indyjskiego poety XX wieku piszącego w języku hindi

Podczas wizyty we Wrocławiu Amitabh Bachchan spotkał się z noblistką Olgą Tokarczuk. Został także odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń przyznawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wrocław ma dobre relacje z Indiami

Furorę w Indiach robi wrocławski tramwaj Dobrego Maharadży. W lipcu br. do Wrocławia przylecieli specjalni wysłannicy by podziękować za ten niecodzienny gest życzliwości wobec Indii. Hindusi pokonali 8 tys. km: To niewiarygodne, że po siedemdziesięciu latach wciąż pamięta się o naszych maharadżach – mówili

Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu: tak się buduje przyjacielskie relacje

1 lutego 2018 r. otwarty został we Wrocławiu Konsulat Honorowy Republiki Indii. Konsulem został Kartikey Johri, Hindus od ponad 30 lat mieszkający we Wrocławiu. Polscy znajomi mówią do niego Minu. Dzięki niemu, oni polubili hinduską kuchnię, a on otworzył restaurację. Dziś jest znanym wrocławskim biznesmenem.

Z inicjatywy Kartikey Johri, konsula honorowego Indii we Wrocławiu przygotowywany jest m.in. Dzień Paszportu – wydarzenia organizowanego przez prezydenta Wrocławia wraz z Konsulatem Honorowym Indii i 25 konsulatami działającymi w mieście. Na ostatniej edycji Dnia Paszportu 2500 wrocławskich uczniów uczestniczyło w jedynym takim spotkaniu w Polsce, podczas którego konsulowie przedstawiają dzieciom reprezentowane przez nich kraje.