4. Już niedługo festiwal podróżniczy Równoleżnik Zero
Rafał Plantos i Paulina Gęsiorek  - para obieżyświatów prowadzących od siedmiu lat blog podróżniczy Szybkie Podróże.  Oboje będą gośćmi tegorocznej edycji festiwalu podróżniczego Równoleżnik Zero fot. Rafał Plantos i Paulina Gęsiorek
Rafał Plantos i Paulina Gęsiorek - para obieżyświatów prowadzących od siedmiu lat blog podróżniczy Szybkie Podróże. Oboje będą gośćmi tegorocznej edycji festiwalu podróżniczego Równoleżnik Zero

„Zajrzymy do miejsc absolutnie nieoczywistych i przemierzymy kontynent od mroźnego koła podbiegunowego po gorące szlaki południa. Przejedziemy tysiące kilometrów na dwóch kółkach, wyruszymy w podróż koleją, terenówką, stopem i, rzecz jasna, przejdziemy ją pieszo” – tak organizatorzy zapowiadają festiwal podróżniczy Równoleżnik Zero, który w tym roku będzie poświęcony Europie. Gość specjalny: himalaista Adam Bielecki.

XII edycja jednej z największych imprez podróżniczych we Wrocławiu, czyli Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia. Wstęp wolny!

Gość specjalny: himalaista Adam Bielecki

Gościem specjalnym festiwalu będzie himalaista Adam Bielecki, pierwszy zimowy zdobywca szczytów Gaszerbrum I i Broad Peak, taternik, alpinista, uczestnik górskich akcji ratunkowych.

Europa poza utartym szlakiem

Tegoroczna edycja dotyczy Europy. Opowiedzą o niej ludzie, którzy zeszli z utartych szlaków.

Wysłuchamy opowieści o wędrówce po dzikich górach Szkocji oraz o trudach i pięknie zdobywania Korony Europy. Będziemy podziwiać Pireneje, Alpy i Góry Skandynawskie. Dowiemy się, jak smakuje długi spacer między Palermo a Katanią oraz samotna kobieca wędrówka po arktycznej tundrze.
organizatorzy wydarzenia

– Dzięki opowieściom prelegentów poznamy także mało znaną północną Hiszpanię i Portugalię widzianą ze starej drogi wytyczonej przez rybaków – dodają organizatorzy. – Na Maderze znajdziemy wieczną wiosnę, na Malcie lato, a za kołem podbiegunowym przeszywające zimno. Przejedziemy się po bezdrożach Albanii, objedziemy nieistniejącą już granicę Jugosławii, zajrzymy na Słowenię, Węgry i przemierzymy koleją Transylwanię. Udamy się też do Włoch, by poznać abruzyjską duszę i na Kaukaz, by zjeździć Armenię. Jakby tego było mało, wyruszymy w dwie wielkie wyprawy rowerowe, dzięki którym poznamy m.in. dzikie drogi i słynne europejskie trasy stworzone dla miłośników dwóch kółek.

A poza tym...

Na uczestniczki i uczestników Równoleżnika Zero czeka również m.in. pokaz kulinarny Adriana Stojewskiego – kucharza i specjalisty od regionalnych kuchni Hiszpanii, warsztaty tańca irlandzkiego prowadzone przez tancerzy z zespołu Irish Spin (będzie też pokaz), wystawy „Hiszpańskie miasta Światowego Dziedzictwa” oraz „Andaluzja”.

A co dla dzieci? Najmłodsi będą mogli zapisać się na warsztaty „Zrób Europę długopisem 3D” (dzieci 9+), „Urodziny Pippi Pończoszanki” (dzieci 7-10 lat) i „Azulejos dla dzieci: odkryj Portugalię ze sztuką i śmiechem" (dzieci 8+).

W czasie festiwalu będzie można głosować na najlepszą prelekcję podróżniczą XII edycji Równoleżnika oraz spotkać się z gośćmi w klubie festiwalowym, Księgarni Hiszpańskiej La Librería Española de Wrocław, przy ul. Szajnochy 5.

XII Równoleżnik Zero: najważniejsze informacje

Wydarzenia Festiwalu odbywają się w Bibliotece Turystycznej (filia nr 57 MBP, ul. Szewska 78) i w Mediatece (filia nr 58, pl. Teatralny 5).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, a szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu

Organizatorem Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero jest Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (Filia nr 57 – Biblioteka Turystyczna, Filia nr 58 – Mediateka).

Źródło: materiały organizatorów