wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe 500+ dla małżeństw. Dodatkowe pieniądze jeszcze w tym roku? Wszyscy gotówki nie dostaną [SZCZEGOŁY]
Na zdjęciu seniorzy siedzą przy stole: kobieta zagląda do portmonetki, mężczyzna robi zapiski w zeszycie. Na stole leży kalkulator i lupa. shutterstock
Na zdjęciu seniorzy siedzą przy stole: kobieta zagląda do portmonetki, mężczyzna robi zapiski w zeszycie. Na stole leży kalkulator i lupa.

Będzie nowe 500+ dla małżeństw? To mają być dodatkowe pieniądze dla małżonków, którzy razem przeżyli 50 lat. Seniorzy chwalą pomysł z nowym 500 plus. Zobacz szczegóły: za co i na jakich zasadach pary małżeńskie mogą dostawać 500 zł. Sprawdź, kiedy pieniądze mogę być na kontach seniorów

Reklama

O pomyśle na nowe 500+ dla małżeństw pisaliśmy 22 września 2022 r. Temat wzbudza wiele emocji, bo seniorzy są jak najbardziej za dodatkiem w wysokości 500 zł. 

Nowe 500 plus. Seniorzy chwalą pomysł

Przedstawicielka Klubu Seniora przy Stowarzyszeniu Żyć Inaczej we Wrocławiu zaznacza, że dodatkowe pieniądze seniorom na pewno się przydadzą.

Nasi członkowie w większości mają niskie emerytury i każde wsparcie jest dla nich ważne. Problemem może być znalezienie par małżeńskich, które razem przeżyły 50 lat
dodaje przedstawicielka Stowarzyszenia Żyć Inaczej we Wrocławiu, która sama ma 47-letni staż małżeński.

Szefowa Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które ma pod opieką wrocławskich seniorów, pytana o pomysł z nowym 500 plus zaznacza, że obecnie za mało jest szczegółów związanych z wypłatą nowego dodatku.

Jeżeli miałoby to być 500 plus jako jednorazowy podarunek w związku z 50-leciem pożycia małżeńskiego, to jest to zdecydowanie za mało
Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Pomysł zasiłku 500 plus dla seniorów o dużym stażu małżeńskim chwali ekonomista prof. Marian Noga, były parlamentarzysta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wszelkie celowe dodatki, moim zdaniem - spełniają swoją rolę, bo są wsparciem dla potrzebujących. Jestem przekonany, że 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem pozwolą seniorom uchronić się od skrajnej biedy. Natomiast przeciwny jestem dodatkom dla wszystkich grup społecznych, bo to nakręca wzrost cen, wynagrodzeń i inflacji
prof. Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

Na razie nie wiadomo, jakie miałyby być zasady wypłacania kolejnego dodatku 500 plus dla małżeństw i czy byłaby to wypłata miesięczna czy jednorazowa. O tych szczegółowych rozwiązaniach dla 500 plus zdecydują parlamentarzyści.

500+ dla małżeństw: inicjatywa obywatelska

Posłowie zajmą się petycją obywatelską, której inicjatorzy domagają się wypłaty 500 zł małżeństwom z 50-letnim stażem. „Gazeta Wyborcza”, która o tym napisała zaznacza, że inicjatorzy nowego 500 plus podkreślają, że małżeństwa z długim stażem bardzo często mają kłopot, by bez finansowych obaw przeżyć do końca miesiąca. Wynika to z faktu, że ich emerytury nie pokrywają wszystkich wydatków związanych m.in. z zakupami, opłatami czy leczeniem.

Petycja obywatelska z zasiłkiem 500 plus dla seniorów o dużym stażu małżeńskim trafiła ona do Sejmu RP. Będą ją rozpatrywać posłowie z Komisji do Spraw Petycji (PET), której przewodniczącym jest wrocławski poseł (PO-KO) Sławomir Piechota, jest on również członkiem sejmowej Komisja Polityki Społecznej i Rodziny (PSR).

W związku z nowym dodatkiem 500 plus, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej będzie musiało przygotować posłom dane i analizy związane z nowym zasiłkiem dla małżeństw - chodzi m.in. o analizę wydatków i koszty dla budżetu państwa. Niewykluczone, że decyzje w sprawie wypłaty nowego 500+ , czyli specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim mogą zapaść do końca 2023 r.

Warto dodać, że pomysł 500 plus dla małżeństw o dużym stażu małżeńskim pojawił się w 2020 r. Wtedy 500+ dla małżeństw miał być dla seniorów, którzy wychowali dwójkę dzieci i mieli na koncie 50 wspólnych lat. Wówczas petycja skierowana została do Prezydenta RP, ale nie trafiła do parlamentu i nie powstała ustawa ze szczegółowymi rozwiązaniami. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl