Darek Foks laureatem Silesiusa

Ogłoszono laureata za całokształt twórczości

  • Darek Foks (źródło:archiwum rodzinne autora)

    Darek Foks (źródło:archiwum rodzinne autora)


Darek Foks, poeta, autor m.in. książek poetyckich „Wiersze o fryzjerach”, „Misterny tren”, „Sonet drogi”, „Ustalenia z Maastricht” odbierze Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości.

Jest do tej pory najmłodszym (rocznik 1966) poetą nagrodzonym w tej kategorii. – Debiutował 20 lat temu, ale przez ten czas wydał mnóstwo utworów ważnych, ciekawych i nowatorskich – mówił prof. Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury Nagrody Silesius. – Jego typ humoru, widzenia świata jest zupełnie inny od tego, co było w poezji wcześniej. Doceniamy go także za książkę, która wydał wraz ze Zbigniewem Liberą „Co robi łączniczka”. Tom ten odegrał bardzo ważną rolę w dyskusji nad Powstaniem warszawskim w Polsce. Postanowiliśmy Silesiusem podsumować jego dotychczasową twórczość.

- Przyznawanie nagród za całokształt jest dość ryzykowne, bo może pozbawić laureata motywacji do dalszej pracy  – uważa prof. Tadeusz Sławek, jeden z jurorów. – Ale w tym przypadku nie mieliśmy wątpliwości. Nie ma takiego ryzyka.

Jury w składzie: prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Tadeusz Sławek, Grzegorz Jankowicz, dr Adam Poprawa, Piotr Śliwiński i Justyna Sobolewska po dyskusji, w tajnym głosowaniu jednogłośnie wybrali laureata.

Darek Foks mieszka w Skierniewicach. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Autor książek poetyckich "Wiersze o fryzjerach”, "Misterny tren", "Sonet drogi", "Przecena map. Wiersze z lat 1987–1997” i "Ustalenia z Maastricht". Za prozatorskie można uznać jego książki „Orcio", "Pizza weselna" i "Mer Betlejem". Jest laureatem  m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim "bruLionu" (1993) i Nagrody Literackiej im. Natalii Gall. Był dwa razy nominowany do Paszportu "Polityki". Pracuje w redakcji „Twórczości".

Darek Foks wiele razy gościł na festiwalu literackim Port Wrocław, jego wiersze – "Ezra pub", "Sonet drogi", „Przecena map: wiersze z lat 1987-1997”, „Ustalenia z Maastricht” oraz prozę "Mer z Betlejem" wydało wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie.

- Darek Foks znany jest też z nietypowej definicji prozy i poezji – przypomina dr Adam Poprawa. – Proza jest wtedy, gdy z lewej i z prawej jest równo, poezja – gdy z lewej równo, a z prawej poszarpane – śmieje się juror.

Poprzedni laureaci Sielsiusa za całokształt twórczości to Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak , Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka.

Książka roku - nominacje

Jury ogłosiło nazwiska poetów nominowanych w kategorii książka roku są to: Miłosz Biedrzycki za „Porumb” (Wojewódzka Bibliotek Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), Mariusz Grzebalski za „W innych okolicznościach” (EMG), Bartosz Konstrat za „Dzika kość. Encyklopedia utraconych szans” (Starostwo Powiatowe w Olkuszu), Andrzej Niewiadomski za „Kapsle i etykietki” (Instytut Mikołowski), Klara Nowakowska za „Niską rozdzielczość” (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Grzegorz Olszański za tom „Starzy nieznajomi” (Stowarzyszenie Inicjatyw Wydawniczych w Katowicach), Marcin Świetlicki za „Jeden” (EMG).

Debiut roku - nominacje

Nominowani w tym roku w kategorii debiut roku zostali: Kamil Brewiński za „clubbing” (Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba), Martyna Buliżańska za „moja jest ta ziemia” (Biuro Literackie) i Maciej Taranek „repetytorium” (Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba).

Nagrodę Poetycką Silesius ufundowało miasto Wrocław. Wynosi ona za całokształt twórczości - 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. W tym roku nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali 17 maja we Wrocławskim Teatrze Lalek.

akZgłoś uwagę