W trakcie 3. Biegu dla Hospicjów zebrano ponad 51 tys. złotych

W sobotę 3 marca 2018 r. odbyła się trzecia edycja Biegu dla Hospicjów. Uczestniczyło w nim 977 osoby, o 267 więcej, niż w 2017 r. W trakcie biegu zebrano 51 134,44 zł, jest to kwota o ponad 9 tysięcy większa, niż w ubiegłym roku.

  • W 3. Biegu dla Hospicjów wystartować może rekordowa liczba uczestników, fot. Fundacja Hospicyjna

    W 3. Biegu dla Hospicjów wystartować może rekordowa liczba uczestników, fot. Fundacja Hospicyjna


Zawodnicy wpłacili łącznie 44 520,44 zł, 5000 przekazał sponsor – firma ATM. Pozostała kwota pochodzi ze zbiórek, szczególne podziękowania należą się więźniom z Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej. Przekazali oni na potrzeby hospicjów 679 zł. Wszystkie zebrane środki Fundacja Hospicyjna przekazała już wrocławskim hospicjom. Kopie przelewów dostępne są tutaj. W sumie w ciągu trzech lat organizowania Biegu dla Hospicjów udało się pozyskać ponad 120 tys. zł.

Przypomnijmy. Na początku marca odbyła się już kolejna edycja imprezy charytatywnej organizowanej przez Fundację Hospicyjną przy wsparciu Młodzieżowego Centrum Sportu. Dystans biegu wynosił 4 kilometry, a limit uczestników ustalono na 999 osób. Bieg odbył się na trasie wytyczonej na terenie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu i w jego najbliższej okolicy (wał nad Odrą). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, napoje i ciepły posiłek, a najlepsi - dyplomy i nagrody rzeczowe.

W poprzednich edycjach Biegu dla Hospicjów wzięło udział ponad 1000 biegaczy. Za pierwszym razem pobiegło ok. 500 osób, za drugim 800, ale ze względu na większą liczbę zgłoszeń w tym roku limit wynosi aż 999 miejsc na starcie. Dystans umożliwia udział w biegu osobom, które nie są profesjonalnymi biegaczami, gdyż nie ma ograniczeń czasowych.

Trzecią edycję biegu oprócz Fundacji Hospicyjnej organizował również Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Miasto pomogło w zakupie koszulek oraz finansowało pomiar czasu. Za profesjonalną obsługę biegu odpowiadały: Młodzieżowe Centrum Sportu oraz Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, która udostępniła swoje tereny i miejsca parkingowe.

3. Bieg dla Hospicjów

3. Bieg dla Hospicjów

Biegi i maratony / Wydarzenia sportowe / Zawody
Termin 3 marca 2018 14:00

Miejsce Kompleks Stadionu Olimpijskiego

Zobacz

Środki przeznaczone na wrocławskie Hospicja

W 2017 r. podczas Biegu dla Hospicjów zebrano łącznie 41 987 zł. Zostały one przeznaczone na potrzeby Hospicjum Domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologii oraz Hospicjum Stacjonarnego im. św. Jana Bożego, prowadzonego przez Konwent Bonifratrów.

Pierwsze z nich dzięki zgromadzonym środkom zakupiło nowy sprzęt do wypożyczalni, z której korzystają rodziny chorych. Drugie hospicjum wydało otrzymane fundusze m.in. na zakup leków i opatrunków, posiłki dla pacjentów czy wynagrodzenie pielęgniarek. Dodatkowo Fundacja PKO przekazała ponad 30 tys. zł, za które zakupiono niezbędny sprzęt medyczny, m.in. pompy infuzyjne.

– Głównym naszym problemem jest bardzo drogi sprzęt medyczny. Ostatnio musieliśmy wymienić wiele koncentratorów tlenu, na co również przeznaczyliśmy środki z poprzedniej edycji Biegu dla Hospicjów. Ale z tych pieniędzy pomagamy również biednym i potrzebującym, samotnym chorym czy osieroconym dzieciom – wymienia Feliks Błaszczyk z Hospicjum przy Dolnośląskim Centrum Onkologii.

Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku uda się pobić ubiegłoroczny rekord. – Wszyscy możemy pomóc pacjentom hospicjów w godnym przejściu przez wyjątkowo trudny okres życia, jakim jest czas umierania. Spotkajmy się na biegu – mówi prezes Fundacji Hospicyjnej dr hab. Bożena Szaynok.

Zobacz inne biegi we Wrocławiu i w okolicy w 2018 r.

Otwarcie sezonu biegowego 2018 we Wrocławiu

Po raz pierwszy impreza charytatywna stała się częścią większego wydarzenia. – Bieg Hospicyjny powoli urasta do rangi trzeciego biegu w mieście ze względu na rosnącą liczbę startujących i limit zgłoszeń. Chcemy, by wszyscy wrocławianie dowiedzieli się o tych szczytnych ideach. Dlatego przy okazji biegu hospicyjnego w tym roku po raz pierwszy otworzymy cały sezon biegowy we Wrocławiu. Cieszymy się, że miasto może wspierać taką inicjatywę – podkreśla Wojciech Gęstwa, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu.

Podczas Otwarcia sezonu biegowego z Wroclaw Marathon Team od samego rana wszyscy chętni mogli zapoznać się z biegową ofertą Dolnego Śląska, zwiedzić Stadion Olimpijski, czy wziąć udział w jubileuszowej inauguracji kolejnej edycji programu „I Ty możesz zostać maratończykiem”, które Młodzieżowe Centrum Sportu prowadzi już od 10 lat.

– Po raz kolejny oferujemy program treningowy zarówno osobom, które dopiero chcą „zarazić się” pasją biegową, jak i tym bardziej doświadczonym, którzy mają zamiar osiągnąć optymalną formę. Dzięki regularnym treningom i profesjonalnej kadrze, praktycznie każdy zdrowy i w miarę sprawny człowiek ma szanse ukończyć tak wymagający bieg, jak 36. PKO Wrocław Maraton – dodaje Wojciech Gęstwa.

Najaktywniejsi z uczestników programu otrzymają koszulki techniczne, a w przypadku systematycznego uczestnictwa w zajęciach będą mieli gwarantowany udział w 6. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie (dotyczy pierwszych 250 zgłoszonych uczestników). Dodatkowo, po ukończeniu wrocławskiego półmaratonu, biegacze otrzymają znaczną zniżkę startową na pakiet 36. PKO Wrocław Maratonu - którego ukończenie jest przecież celem przygotowań.

Treningi "I Ty możesz zostać maratończykiem" odbywają się od początku marca (wspomniane Otwarcie sezonu biegowego z WMT), aż do 27 września, w dwóch lokalizacjach: Parku Grabiszyńskim oraz przy Stadionie Olimpijskim - w każdej z lokalizacji dwa razy w tygodniu. Szczegóły dotyczące kosztów uczestnictwa, zapisów i regulaminu dostępne na: www.pol.wroclawmaraton.pl oraz www.wroclawmaraton.plZgłoś uwagę