Aplikacja „Palimpsest” na tablety w NFM, czyli jak brzmi Wrocław

Półtoragodzinny spacer po Wrocławiu nie musi kojarzyć się z klasycznym oglądaniem zabytków i miasta. Można zwiedzać inaczej, czyli słuchając odgłosów miasta. Temu służy specjalna aplikacja „Palimpsest” dostępna na tablecie, który bezpłatnie można pożyczyć w Narodowym Forum Muzyki do 26 października.

  • palimpsest nfm pierre jodlowski

    Pierre Jodlowski, opiekun projektu oraz producentka „Palimpsestu” Maria Lubczyńska


Zwiedzanie Wrocławia w słuchawkach

Zaczęło się od tego, że trzech kompozytorów najpierw podsłuchiwało Wrocław, a efekty ich pracy dostajemy teraz w postaci aplikacji „Palimpsest”. To projekt bliźniaczy do „Pasażu” francuskiego twórcy Pierre’a Jodlowskiego, przez który do października możemy bezpłatnie przejść w foyer Narodowego Forum Muzyki (na poziomie +1). – Tematem obydwu projektów jest dźwiękowa pamięć Wrocławia i artystyczny sposób prezentowania rzeczywistości – wyjaśnia Pierre Jodlowski, opiekun inicjatyw. – W przypadku „Pasażu” wchodzimy do tunelu pełnego dźwięków związanych z historią Wrocławia, „Palimpsest” jest inny, bo spacerujemy z zawartością dźwiękową, która jest zupełnie inna niż ta wokół nas – dodaje Jodlowski. Ideą jest spacer po mieście, w trakcie którego system, za sprawą GPS, odnajduje, w którym jesteśmy miejscu i stosownie do niego uruchamia odpowiednie dźwięki. – Chodząc po placu Wolności usłyszymy na przykład akordy Davida Gilmoura, więc to palimpsest prawdziwy – podkreśla Pierre Jodlowski nawiązując do nazwy aplikacji, wziętej od greckiego słowa, które oznacza rękopis spisany na używanym już wcześniej materiale piśmienniczym. Autorzy wykorzystali dźwięki gitarzysty, który w czerwcu dał słynny już koncert na placu Wolności.

Godzina w świecie innych dźwięków

Czemu ma służyć spacer ze słuchawkami po mieście? – Zamazuje się granica między dźwiękami z zewnątrz i tymi ze słuchawek, co uświadamia nam, że dźwięki są nie tylko funkcjonalne, ale dają nam też przyjemność – zwraca uwagę Pierre Jodlowski.

Obszar objęty aplikacją „Palimpsest”

Sprzęt służący do spaceru po części Wrocławia (Rynek, Dzielnica Czterech Świątyń, Pałac Królewski, okolice Opery Wrocławskiej z Parkiem Staromiejskim włącznie) wypożyczymy bezpłatnie przy specjalnym stanowisku obok kas w budynku Narodowego Forum Muzyki. Trzeba jedynie okazać dokument tożsamości i zostawić numer telefonu. – Minimum czasu, który powinniśmy spędzić na spacerze to godzina, w przeciwnym razie możemy się poczuć zagubieni słuchając dźwięków – radzi Pierre Jodlowski, a Maria Lubczyńska, producentka projektu „Palimpsest” zaprasza do skorzystania z aplikacji, bo inaczej spojrzymy na własne miasto niż np. zwiedzając z przewodnikiem.

Tablety ze słuchawkami można pożyczać codziennie do 26 października w NFM.

Zgłoś uwagę