Andrzej Kosendiak odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki otrzymał prestiżowe odznaczenie za zasługi w kulturze i sztuce. W sobotę 3 lutego Austriackim Krzyżem Honorowym I Klasy odznaczył Andrzeja Kosendiaka ambasador Austrii w Polsce, Werner Almhofer. Tego samego wieczoru dyrygent Ernst Kovacic odebrał także medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk wicewojewody Kamila Krzysztofa Zielińskiego.

  • kosendiak austriacki krzyż honorowy

    Wicewojewoda Kamil Krzysztof Zieliński, Andrzej Kosendiak, Ernst Kovacic, ambasador Austrii Werner Almhoferfot./Joanna Stoga/NFM


Prestiżowe odznaczenie

Austriackim Krzyżem Honorowym I Klasy Nauki i Sztuki (Österreichisches Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst I. Klasse) są honorowane najbardziej zasłożone dla kultury austriackiej postaci. Wśród odznaczonych są m.in. estoński kompozytor Arvo Pärt, serbska artystka Marina Abramović, czy kompozytor Krzysztof Penderecki oraz dwaj wrocławianie – prawnik Bogusław Banaszak i filolog germański Edward Białek.

Andrzej Kosendiak odznaczony przez Wernera Almhofera, ambasadora Austrii w Polsce/fot. Joanna Stoga/NFM

Perfekcyjna praca zespołowa

Dyrektor NFM otrzymał krzyż honorowy z rąk ambasadora Austrii, a dziękując podkreślał, że jest zaskoczony, szczęśliwy, a wskazując na siedzącą na scenie NFM Orkiestrę Leopoldinum, że praca, jaką wykonuje od lat jest nie jest pracą solową, ale zawsze zespołową. Andrzej Kosendiak podkreślał, że dedykuje odznaczenie wszystkim, którzy byli z nim na drodze działań artystycznych, organizatorskich i pedagogicznych.

Gloria Artis dla Ernsta Kovacica

Koncert 3 lutego poprowadził Ernst Kovacic, austriacki dyrygent i skrzypek, który przez lata był szefem artystycznym Leopoldinum, a obecnie odpowiada za program Leo Festiwalu i od czasu do czasu gościnnie występuje z wrocławską formacją. Maestro odebrał na scenie NFM medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył wicewojewoda Kamil Krzysztof Zieliński. Ernst Kovacic podkreślił nie tylko przywiązanie do Leopoldinum, także dumę z Wrocławia, w którym dzieją się ważne dla kultury wydarzenia. Ernst Kovacic poprowadził też koncert w programie którego znalazły się głównie utwory brytyjskich kompozytorów, nie zabrakło jednak i wiedeńskiego akcentu – melodyjnych kompozycji Fritza Kreislera (i tu dawny szef Leopoldinum zagrał partię solową). 

Ernst Kovacic odznaczony przez wicewojewodę dolnośląskiego Kamila Krzysztofa Zielińskiego/fot. Joanna Stoga/NFM

Zgłoś uwagę