All that jeans. Wystawa Mariusza Mikołajka w Galerii Miejskiej

Tytuł najnowszej wystawy Mariusza Mikołajka „All that jeans” wyraźnie odnosi się do słynnego i ostatniego filmu Boba Fossa „All that jazz”, ale to raczej luźna inspiracja. Większą jest zachwyt na dżinsem, materiałem, który artysta wytrawia, na którym maluje traktując, jak płótno. Wystawę fascynujących prac w Galerii Miejskiej obejrzymy do 5 grudnia.

  • mariusz mikołajek

    Mariusz Mikołajek, "Before you I"

  • mariusz mikołajek galeria miejska

    Mariusz Mikołajek, Before you VI

  • mariusz mikołajek, galeria miejska

    Mariusz Mikołajek, Obraz IX z cyklu Białe spodnie


Z malarstwem na dżinsie Mariusz Mikołajek był już m.in. w Turcji, pokazując studentom swoją technikę. Problem pojawił się, gdy poprosił o zakupienie odczynników, m.in. nadmanganianu potasu. W Polsce dostępny, w Turcji, od czasu zamachu, w którym go użyto i zginęło ponad 40 osób, niemal nieosiągalny (wyłącznie w dwóch kontrolowanych sklepach). Sól potasowa kwasu nadmanganowego była potrzebna do wytrawiania dżinsu. Materiału, który Mariusz Mikołajek uważa za wyjątkowy, bo nie dzieli, a łączy. Noszą go i robotnicy i prezydenci. Przygoda artysty z dżinsem zaczęła się nietypowo. Nieistniejąca już firma Americanos zamówiła u artysty obrazy na dżinsie do swoich sklepów. Potem okazało się, że na materiale można eksperymentować w nieskończoność – traktować na sucho, prać, wytrawiać. – Przekonałem się, jak wiele dżins może przyjąć – przekonuje Mariusz Mikołajek. Maluje na nim farbami olejnymi, kredką, przeszywa fragmenty, fastryguje.

Efekty jego działań można podziwiać podczas wyjątkowej wystawy „All that jeans” w Galerii Miejskiej. Znalazły się na niej prace różne, nie połączone w cykle, raczej będące osobnymi dziełami, ale dla artysty ważne. Dla oglądających fascynuje będzie obserwowanie, jak przedmiot codziennego użytku może stać się składnikiem sztuki. – Denim daje możliwość rozmachu, zastosowania mocnego, taszystowskiego koloru – podkreśla Mariusz Mikołajek.

Artystę wrocławianie znają także ze znakomicie prowadzonych działań społecznych, ostatnio związanych z rewitalizacją podwórza przy ul. Roosevelta i zaangażowania miejscowej społeczności do zmiany przestrzeni, w jakiej mieszkają. Dziś to jedno z najbardziej zachwycających miejsc w mieście, a przeczytacie o nim w Niezwykłe podwórko przy Roosevelta [ZDJĘCIA, WIDEO].

Wystawę „All that jeans” obejrzymy w Galerii Miejskiej od poniedziałku do piątku 10.00-18.00, a w soboty od 12.00-16.00. Wstęp jest wolny.Zgłoś uwagę