wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. World University Ranking 2023. Jak wypadły wrocławskie uczelnie na tle Polski i świata?
Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, na pierwszym planie fontanna z Szermierzem Tomasz Hołod
Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, na pierwszym planie fontanna z Szermierzem

Wrocławskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny i Politechnika Wrocławska zajmują odpowiednio ósme, dziesiąte i jedenaste miejsce wśród polskich placówek. W tym roku największy skok w World University Ranking odnotował Uniwersytet Medyczny. Jak wypadliśmy na tle świata?

Reklama

World University Ranking jest jedynym światowym rankingiem uniwersytetów, który bazuje na własnych analizach, a nie na ankietach przesyłanych przez władze uczelni. Pod uwagę brane są:

  • naukowe sukcesy absolwentów (prestiżowe wyróżnienia naukowe);
  • zawodowe sukcesy absolwentów (czołowe stanowiska w największych firmach);
  • naukowe sukcesy pracowników uczelni (prestiżowe wyróżnienia naukowe);
  • liczba artykułów naukowych, z osobną oceną artykułów w prestiżowych i wysoce wpływowych czasopismach oraz cytowalność.

Od 2019 twórcy rankingu analizują ponad 20,5 tys. uczelni i instytucji naukowych, z czego 2000 z nich tworzy ścisłą czołówkę CWUR. Jak do tej pory, każdego roku pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda.

Wrocławskie uczelnie w światowym rankingu

Z wrocławskich uczelni najwyżej w zestawieniu CWUR 2023 plasuje się Uniwersytet Wrocławski. Uczelnia zajęła mocne 870 miejsce. Najsilniejszym obszarem UWr okazała się kadra akademicka i jej sukcesy naukowe.

Bardzo nas cieszy wciąż rosnąca pozycja naszej uczelni oraz zainteresowanie nią nie tylko kandydatów na studia, ale też naukowców, którzy coraz chętniej nawiązują współpracę z naszą uczelnią.
prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

Rektor UWr wyjaśnia też strategię, którą przyjęła uczelnia: 

– Otwieramy nowe kierunki, odpowiadając w ten sposób na wyzwania otoczenia społeczno-gospodarczego i rozwój nowych technologii. Kształcimy coraz lepszych specjalistów w rożnych dziedzinach, którzy za kilka lat, mam nadzieję, zasilą naszą kadrę profesorską – mówi prof. Robert Olkiewicz.  

W tym roku duży skok w rankingu odnotował Uniwersytet Medyczny. Uczelnia w 2022 r. zajmowała 976 miejsce, a obecnie plasuje się na 899. Mocniejsza pozycja w rankingu – jak zaznacza prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW – sprawia, że uczelni łatwiej nawiązywać współpracę z ośrodkami spoza Polski.

W zestawieniu 2000 najlepszych światowych uczelni znalazły się jeszcze Politechnika Wrocławska (Wrocław University of Science and Technology) oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Politechnika Wrocławska obecnie plasuje się na miejscu 1005 (to spadek z miejsca 985), a Uniwersytet Przyrodniczy zajął 1783 miejsce, co jest poprawą w stosunku do roku poprzedniego, gdy zajął 1834 pozycję.

Cały ranking CWUR dostępny jest na stronie internetowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl