wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Sieć europejskich uniwersytetów Unite! będzie współpracowała z ukraińskimi uczelniami

Z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej, sieć europejskich uniwersytetów Unite! zaprosiła do współpracy siedem uczelni z Ukrainy. Celem jest realizacja wspólnego projektu „Zielona transformacja w uniwersytetach ukraińskich”.

Reklama

Inicjatywa zakłada wsparcie akademickiej wspólnoty Ukrainy przez zaangażowanie instytucji partnerskich w działania podejmowane w ramach programu Unite! Erasmus+, w obszarze roboczym „An Open Innovation Community for the Green Transition”. Politechnika Wrocławska jest liderem tego projektu.

Równie ważnym celem jest nawiązanie współpracy między ukraińskimi uniwersytetami a siecią Unite! Ułatwi to w przyszłości proces odbudowy kraju po zakończeniu wojny i będzie stanowić ważny krok w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Realizacja tego projektu to kamień milowy na drodze współpracy między Uniwersytetem Europejskim a uczelniami z Ukrainy.
prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej

– Cieszę się, że to właśnie PWr może odegrać ważną rolę w ułatwianiu naszym ukraińskim kolegom współpracy z konsorcjum, a co za tym idzie, z partnerami z całej Europy. Traktujemy to działanie jako wyraz solidarności z ukraińską wspólnotą akademicką w tym wyjątkowo trudnym czasie – dodaje prof. Arkadiusz Wójs.

Rozmowy w sprawie współpracy

W związku z rozpoczęciem projektu na PWr zorganizowano spotkanie przedstawicieli wszystkich ukraińskich uczelni partnerskich z przedstawicielami konsorcjum Unite!

Sieć reprezentuje m.in. Andreas Winkler, sekretarz generalny Unite! W rozmowach (25–28 stycznia) udział wzięły również władze PWr. Uczestnicy zajmowali się opracowaniem i zatwierdzeniem planu pracy w ramach projektu.

Współpraca z akademicką wspólnotą Ukrainy oznacza duże możliwości dla naszego sojuszu i ma istotne znaczenie polityczne. Dzisiejsze spotkanie jest ważne także dlatego, że możemy omówić wspólnie plan współpracy i wsparcia w obszarze ekologii i zielonej transformacji. Ustalenia będą miały kluczowe znaczenie w procesie odbudowie Ukrainy.
Andreas Winkler, sekretarz generalny konsorcjum Unite!

Zielone standardy na uniwersytetach ukraińskich

Projekt opiera się na czterech głównych zadaniach.

Pierwszym z nich jest opracowanie zielonych standardów dla ukraińskich uczelni w zakresie kształcenia i działalności badawczej w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych oraz wypracowanie ich lokalnej wersji uwzględniającej specyfikę ukraińskich uczelni.

Drugie zadanie polega na opracowaniu modelu zielonego kampusu i wdrożenie standardów w obszarze działalności naukowo-dydaktycznej i funkcjonowania kampusu.

Realizacja 2-tygodniowego kursu „Zielone technologie dla rozwoju społeczeństwa Ukrainy”, w którym wezmą udział studenci z uczelni ukraińskich oraz dydaktycy z uczelni zrzeszonych w sojuszu Unite! – to trzecie zadanie projektu. Kurs obejmie zagadnienia z dyscyplin, które będą miały zastosowanie w procesie odbudowy i modernizacji przemysłu oraz infrastruktury Ukrainy.

Ostatnie zadanie będzie polegało na opracowaniu i wdrożeniu systemu mikropoświadczeń dla ukraińskich studentów w zakresie powiązanym tematycznie z zieloną transformacją.

W projekcie wezmą udział następujące ukraińskie uczelnie:

 • Sumski Uniwersytet Państwowy (Сумський державний університет),
 • Politechnika Dniprovska (Національний ТУ «Дніпровська політехніка»),
 • Charkowski Narodowy Uniwersytet Radioelektroniki (Харківський національний університет радіоелектроніки),
 • Łucki Narodowy Uniwersytet Techniczny (Луцький національний технічний університет)
 • Narodowy Uniwersytet Politechniczny w Odessie (Національний університет «Одеська політехніка»),
 • Chmielnicki Uniwersytet Narodowy (Хмельницький національний університет),
 • Uniwersytet Narodowy Politechnika Lwowska (Національний університет Львівська політехніка»).

Projekt finansuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w kwocie 882 446 zł; realizowany będzie do 31 grudnia 2023 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl