Strategię uchwalono tuż po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, stąd jej charakter w znacznym stopniu kształtowały dotacje ze wspólnoty. Za te pieniądze udało się przebudować m. in. ul. Lotniczą, czy Bardzką, MPK wymieniło na nową dużą cześć taboru oraz powstały nowe linie tramwajowe na Kozanów i Gaj. Kolejnym kluczowym założeniem dokumentu z 2006r. była likwidacja bezrobocia. W 2004 r. wynosiło ono 13.8 proc, dziś jest na poziomie nieco ponad 4 proc.
Poprzednia strategia powstawała tylko w gronie eksperckim. Tym razem decydujący głos będą mieć mieszkańcy. Współorganizatorem w pełni otwartego i przejrzystego procesu tworzenia strategii będą aktywiści i ruchy społeczne skupione wokół Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Podczas 10 tematycznych seminariów i warsztatów mieszkańcy będą mogli zaprezentować swoje poglądy, pomysły i przemyślenia w tych kluczowych dla rozwoju Wrocławia kwestiach.
Tworzenie strategii Wrocław 2030 zaczeliśmy od demografii. Pierwsza odsłona odsłona odbyła się 22 maja w Starym Ratuszu w Sali Wielkiej.
Kolejnym ważnym elementem, którego zabrakło w poprzednim dokumencie, to wskaźniki. W nowej strategii urzędnicy chcą zawrzeć precyzyjne mierniki, które pozwolą ocenić, jak wdrażana jest strategia.