wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Willmann – dwa wspaniałe obrazy w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Z bliska na obrazach Willmanna dostrzec można postacie, których nie zobaczymy, gdy dzieła wrócą do bardzkiej świątyni Fot. Tomasz Walków/archiwum www.wroclaw.pl
Z bliska na obrazach Willmanna dostrzec można postacie, których nie zobaczymy, gdy dzieła wrócą do bardzkiej świątyni

Dwa obrazy z pracowni Michaela Willmanna, śląskiego malarza doby baroku – „Święta Jadwiga” i „Pokłon Trzech Króli” zwykle znajdują się na ołtarzu bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie. Od 5 listopada można je przez miesiąc oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Reklama

– To niebywała okazja, by przyjrzeć się im z bliska, dostrzec wszystkie szczegóły, docenić pociągnięcia pędzla – mówi Marek Pierzchała, kurator prezentacji. – Udało nam się bowiem niejako przechwycić obrazy w momencie opuszczenia przez nie pracowni konserwatorskiej a ich powrotem do bardzkiej świątyni.

Obrazy były konserwowane w Krakowie, w pracowni konserwatorskiej Marcina Ciby. Ostatnia konserwacja obu dzieł była przeprowadzona w latach 70. XX wieku. I choć przeprowadzono ją wzorcowo, to dostępne wówczas materiały sprawiły, że wykorzystana do dublażu (naklejenia na nowe płótno) masa woskowo-żywiczna sprawiła, że oryginalne płótno stało się kruche, a warstwa malarska zaczęła ciemnieć. Najnowsza konserwacja polegała więc na zatrzymaniu procesu niszczenia płótna, zaprawy i warstwy malarskiej.

– Obrazy nie są sygnowane, nawarstwiło się wokół nich wiele kontrowersji dotyczących autorstwa, ale przyglądając się im z bliska, możemy dostrzec niewątpliwe cechy charakterystyczne dla Willmanna. Choćby malowany pędzlem ornament na szacie, rysunek twarzy – tłumaczy kurator.

Nie istnieją przekazy historyczne określające datę powstania obrazów, ale specjaliści przyjmują, że zostały namalowane między 1678 a 1698 rokiem.

– Uważny widz zauważy, że Madonna z „Pokłonu Trzech Króli” niezbyt przypomina Madonny Willmanna, ale wokół niej dostrzeżemy mistrzowskie pociągnięcia pędzla, odpowiedzialne za gęstniejące cienie, modelujące postaci. Być może mistrz dokończył dzieło swojego pomocnika – wyjaśnia Marek Pierzchała.

Za to Marek Pierzchała nie ma wątpliwości co do autorstwa „Świętej Jadwigi”. – To z pewnością dzieło Willmanna. Przemawia za tym skala dobranych kolorów, pewne malowanie bez poprawek, klasyczny wygląd świętej. Być może oba obrazy, mimo wielu różnic miały stanowić parę. Świadczyć o tym może typ przedstawionej na nich pobożności kierowanej ku małemu Jezusowi, propagowanej w tym czasie przez cystersów, m.in. z Krzeszowa, w XVII wieku.

Wystawa „Dwie adoracje z Barda” czynna w Muzeum Narodowym od 5 do 30 listopada.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl