wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. WuWA
  5. WuWA dziś
  6. Zagospodarowanie przestrzeni osiedla

W 2011 roku władze Wrocławia podjęły decyzję o zorganizowaniu konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznych obszaru osiedla WuWA. Celem konkursu było wyłonienie wykonawcy opracowania koncepcyjnego, które służyłoby dalej jako podstawa do szczegółowych opracowań realizacyjnych zagospodarowania zieleni, małej architektury, komunikacji i nowej infrastruktury towarzyszącej przestrzeni publicznej osiedla. Koncepcja była kluczowym elementem „przywrócenia i udostępnienia” miastu jednego z najważniejszych zabytków jego modernistycznego dziedzictwa. Konkurs wygrało biuro projektowe „BASIS”sc.

8 lipca 2011 roku władze Wrocławia ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznych obszaru WuWA, którego przedmiotem miała być nie tylko ogólna koncepcja zagospodarowania terenu wraz z systemem komunikacji, ale przede wszystkim propozycje rozwiązań dotyczących zagospodarowania przestrzeni publicznych – terenów zielonych, oświetlenia dostosowanego do charakteru miejsca, ogrodzeń, nawierzchni ciągów pieszych i jezdnych, ławek, koszy na śmieci, a także przystanku tramwajowego i systemu informacji o domach osiedla. 18 projektów spełniło wymogi formalne konkursu, rozstrzygniętego 22 września 2011 roku. Praca wrocławskiego biura projektowego BASIS s.c., która otrzymała pierwszą nagrodę, była podstawą do opracowania dokumentacji budowlanej.

Na przełomie lat 2013 i 2014 odbył się cykl spotkań informacyjno – konsultacyjnych z mieszkańcami osiedla i okolic, na podstawie których wprowadzono korekty do opracowywanej dokumentacji budowlanej zagospodarowania terenu. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i wyborze generalnego wykonawcy prac – firmy ROTOMAT Sp. z o.o., w 2016 roku rozpoczęto prace budowlane.

Projekt zakładał gruntowne uporządkowanie terenów zieleni osiedla, ponieważ wieloletnie zaniedbania w tym zakresie spowodowały chaotyczny rozrost niepielęgnowanych krzewów i drzew.  Uwzględniono przy tym funkcjonowanie naturalnego „korytarza” zieleni parkowej, łączącego rozległe tereny Parku Szczytnickiego i zieleni nadodrzańskich nabrzeży. Uporządkowano całościowo zieleń przy budynkach wielorodzinnych, założono ozdobne szpalery wzdłuż ogrodzeń budynków jednorodzinnych, przedszkola, budynku Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Wybudowano nowe alejki z nawierzchnią mineralną, drogę wewnętrzną wraz ze zbiorczym parkingiem, oraz założono oświetlenie parkowe na ciągach pieszych i podświetlono ciągi pieszo – jezdne. Wymieniono oraz ujednolicono stare i zużyte w wielu miejscach nawierzchnie chodników i dojść pieszych. Zmianie uległy także lampy oświetlenia drogowego na wszystkich otaczających osiedle ulicach.  Wzdłuż ul. Tramwajowej wykonano plac poświęcony pamięci autorów budynków osiedla tj. architektom śląskiego oddziału Werkbundu. Plac wypełniony jest jedenastoma grupami podświetlanych, betonowych ław, na których zostały umieszczone podstawowe dane biograficzne poszczególnych architektów oraz lokalizacja budynków przez nich zaprojektowanych. Ławom towarzyszą drzewa. Podobne ławy umieszczono także przy samych budynkach na terenie osiedla.

Dodatkowe elementy stalowe w postaci liter z nazwą osiedla, umieszczone w węzłach komunikacyjnych przy osiedlu dodatkowo wzmocniły jego rozpoznawalność.

 Inwestycję realizowano w latach 2016 – 2019 całkowicie ze środków finansowych Gminy Wrocław. Koszt wykonanych dotychczas prac wyniósł  ponad 6,5 mln złotych.

W 2019 roku został uruchomiony punkt informacyjny tzw. InfoWuWA , w którym można nabyć także wydawnictwa poświęcone  osiedlu i wystawie z 1929 roku,  architektom-autorom budynków osiedla i architekturze modernistycznej. Punktowi informacyjnemu towarzyszy kawiarenka autorska WuWA Cafe.

W  drugiej połowie 2020 roku zrealizowano montaż modeli zabytkowych budynków na specjalnie przygotowanym wcześniej postumencie betonowym w kształcie terenu osiedla. Jest to tzw. „Mała WuWA” czyli urbanistyczno – architektoniczny model osiedla z tworzącymi go budynkami w ramach wystawy z 1929 roku, w skali 1:32. Znajduje się on na placu przed budynkiem nr 2, tj. siedzibą Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów.

Do pełnej realizacji zagospodarowania przestrzeni publicznych pozostają tereny przystanków tramwajowych i autobusowych w rejonie ulic Wróblewskiego i Tramwajowej, które obsługują nie tylko okolicę osiedla, ale też stale i dynamicznie rozwijające się Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „CZASOPRZESTRZEŃ”, znajdujące się na terenie nieczynnej zabytkowej zajezdni tramwajowej „Dąbie”. Prac dotyczących zagospodarowania terenu oczekują jeszcze: obszar zieleni położonej wzdłuż ulicy Tramwajowej (vis a vis zajezdni Dąbie) oraz niewielki obszar sięgacza ul. Zielonego Dębu. 

W roku zakończenia prac przy zagospodarowaniu WuWA obchodziła 90-te urodziny. Nawiązując do tej rocznicy dr inż arch. Jadwiga Urbanik, adiunkt w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, która zajmuje się historią architektury i urbanistyki XX wieku oraz autorka      książek o wystawie i osiedlu WuWA w 1929 roku udzieliła obszernego wywiadu o genezie i okolicznościach powstania osiedla pt. „90 lat osiedla WuWA. Dlaczego warto je poznać?”

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl