wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. WuWA
  5. WuWA dziś
  6. Nowe na WuWie

Proces rewaloryzacji osiedla ruszył intensywnie wraz z wierną odbudową jednego z budynków. Jednocześnie program wsparcia Gminy Wrocław dla właścicieli zabytkowych budynków osiedla uruchomił dalsze działania budowlane przy pozostałych obiektach. Rozpoczęte w latach 2016-2019 prace rewaloryzacyjne, dotyczące terenów publicznych wprowadziły do osiedla nowe elementy, które wzmacniały jego rozpoznawalność historyczną. Jednocześnie wykorzystano niektóre obiekty osiedla do zainicjowania w nich działalności służących ponadlokalnym potrzebom. Dlatego dzisiaj WuWę można nie tylko zwiedzić, ale na niej bywać.

Budynek dawnego przedszkola – obecnie siedziba DOIA

Pierwotnie budynek został wzniesiony jako przedszkole dla ok. 60 dzieci. Konstrukcja budynku była drewniana, z prefabrykowanych paneli drewnianych do montażu na placu budowy w systemie "Doecker" firmy "Christopf & Unmack A.G.". Budynek szczęśliwie przetrwał do 2006 roku, kiedy to doszczętnie spłonął prawdopodobnie na skutek podpalenia.W 2013 roku miasto Wrocław przekazało teren po przedszkolu do dyspozycji Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, która zobowiązała się odtworzyć budynek z przeznaczeniem na centrum szkoleniowe. 21 stycznia 2014 roku w zrekonstruowanym przedszkolu oficjalnie otwarto nowe centrum szkoleniowe. Układ pomieszczeń nie uległ zasadniczej zmianie. Projektanci starali się oddać w jak największym stopniu oryginalny charakter budynku. Zastosowano taki sam materiał (drewniana konstrukcja i drewniana okładzina ścian zewnętrznych), powtórzono formę i gabaryty budynku.

Kolorystyka została ustalona na podstawie oryginalnych zdjęć i bardzo ogólnych opisów osiedla w przedwojennych czasopismach. Budowa została zakończona w grudniu 2013. Siedziba DOIA stała się czymś więcej niż tylko centrum szkoleniowym dla architektów, służy jako miejsce wystaw i prelekcji dla grona osób zainteresowanych architekturą oraz miejsce spotkań i dyskusji czy nawet koncertów kameralnych.

INFOWUWA 

Budynek nr 1 Paula Heima, tzw. Galeriowiec przy ul. Tramwajowej, od wielu lat witał przyjezdnych, wysiadających z tramwaju, intrygującą sylwetką małego lokalu przy ścianie frontowej. Charakterystyczny półokrągły dach niczym rondo wielkiego kapelusza przysłaniał niewielki lokal, który pełnił rolę małego kiosk i był też siedzibą wykonawców rozmaitych drobnych usług. Wraz gruntownymi pracami rewaloryzacyjnym na osiedlu obiekt ten zyskał nową rolę i jednocześnie własną nazwę. INFOWUWA  to otwarty w 2019 roku po gruntownym remoncie pawilon informacyjny o wrocławskim i o pozostałych osiedlach Werkbundu w Europie. Można tu zapoznać się nie tylko z prezentacjami multimedialnymi, dotyczącymi samego osiedla, czy z literaturą poświęconą modernizmowi (nie tylko w lokalnym wydaniu), ale też wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, których INFOWUWA jest partnerem lub organizatorem. INFOWUWA to także klimatyczna kawiarenka - WuWA Cafe - z rzemieślniczymi wypiekami i napojami. Jest to również idealny punkt do rozpoczęcia zwiedzania lub podsumowania odwiedzin niezwykłego miejsca, jakim jest modernistyczne osiedle.

Mała WuWa

Teren całego osiedla rozciąga się między kilkoma ulicami. Obszar jest dość rozległy i dlatego dla zwiedzających wprowadzono elementy informacyjne o oglądanych właśnie budynkach. Rolę informacyjną spełniają betonowe ławy ustawione przed budynkami dawnej wystawy. Szerszą  możliwość zapoznania się z przestrzenią i architekturą historycznego osiedla daje makieta osiedla.

Makieta, czyli tzw. „Mała WuWA” jest jednym z kluczowych elementów przestrzeni publicznych na osiedlu. Przedstawia 13 miniatur budynków w skali 1:32, umożliwiając zwiedzającym zapoznanie się z całym osiedlem w skali urbanistycznej i bez przesłaniającej je dzisiaj zieleni. Poszczególne miniatury zostały usytuowane na płycie odwzorowującej teren osiedla. Tylko tu możemy się zapoznać z niemal dokładną sylwetką każdego z budynków wystawy w fazie ich budowy. Nie pominięto na makiecie budynków, które nie dotrwały do naszych czasów, a każdą z miniatur opatrzono nazwiskiem autora.

 Makietę zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie odtworzonego historycznego budynku dawnego przedszkola, a obecnie siedziby Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. „Mała WuWA” realizuje  nie tylko informacyjną ale także edukacyjną i promocyjną funkcję w identyfikacji osiedla jako miejskiego i historycznego dziedzictwa Wrocławia.

Plac Architektów 

Betonowe ławy z informacjami o autorach osiedla i jego budynkach rozrzucone są po rozległym terenie osiedla. Trudno obecnie inaczej niż poprzez zbiorczą informację podsumować wysiłek twórczy podjęty w tym miejscu prawie wiek temu. Takim miejscem, całościowo przekazującym syntetyczne podsumowanie informacji o autorach modernistycznych zabytków osiedla stał się plac przy ul. Tramwajowej, w bezpośrednim sąsiedztwie pawilonu INFOWUWY.

Plac Architektów, bo tak nazwano to miejsce, służy uhonorowaniu autorów poszczególnych budynków, tworzących wrocławską wystawę Werkbundu - osiedle WuWA. Na poszczególnych ławach podano podstawowe informacje biograficzne każdego z architektów wraz ze wskazaniem lokalizacji autorskich obiektów. Nie jest to miejsce pamięci, ale raczej refleksji nad złożoną historią miasta, która stanowi jego historyczne dziedzictwo. Od tego miejsca najlepiej rozpocząć zwiedzanie terenu osiedla.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl